fot. Jurgen Schriersmann

Długodziobe czarodziejki

0
821

Jak na ptaki zajmujące w ikonografii łowieckiej wyjątkowe miejsce, o słonkach wiadomo niewiele. Tymczasem są one niezwykłe, niepodobne do innych ptaków, a przy bliższym poznaniu zaskakują.

Wraz z naszym przystąpieniem do Unii Europejskiej w Polsce nie można już polować na słonki podczas wiosennych ciągów. Szkoda, bo w ten sposób, wraz z zakazem polowań na wiosenne kaczory, łowiecka wiosna dużo straciła ze swojego dawnego uroku. Miłośnikom długodziobych pozostają jesienne polowania spod psa, choć nie mamy w Polsce zbyt dużej tradycji tego rodzaju łowów. Widać to po efektywności polowań – odstrzał słonek w Polsce systematycznie spada. Na szczęście wcale nie musi to być odzwierciedlenie spadku populacji.

Niestety, słonki nie są w Polsce ujmowane w Państwowym Monitoringu Środowiska. Dane z Monitoringu Ptaków Polski określają obecną liczebność tego gatunku na podstawie danych z 2007 roku, wskazując na liczbę od 20 do 100 tys. osobników, ale – jak pokazują doświadczenia brytyjskie – mogą być one bardzo mocno niedoszacowane.

dlugodziobe-01Wprawdzie monitorowana liczebność populacji w Europie i w Stanach Zjednoczonych Ameryki systematycznie spada, to jednak wszędzie podkreśla się, że spadek ten jest wynikiem zaniku preferowanych siedlisk oraz rosnącej presji ze strony drapieżników. Amerykanie liczą słonki od 1968 roku w corocznych inwentaryzacjach koordynowanych przez tamtejszy federalny departament ochrony środowiska. Dane gromadzone są odrębnie dla dwóch podstawowych populacji – zasiedlającej południową część Kanady i połnocno-wschodnią część USA na wschód od Appalachow oraz tereny tzw. środkowego wschodu na zachód od Appalachów aż po obszary Wielkich Równin. Podobnie jak jej europejskie kuzynki, słonki amerykańskie migrują na zimowiska, przemierzają jednak mniej spektakularne odległości, ocierając do zimowisk położonych w południowych stanach – Północnej i Południowej Karolinie, na Florydzie, w Alabamie, Missisipi, Luizjanie, Arkansas i w Teksasie.

Poważne badania nad europejskimi słonkami mają znacznie krótszy rodowód. Na serio zajęli się nimi Brytyjczycy, którzy od 2003 roku prowadzą regularny monitoring ptaków przybywających na zimowiska w Kornwalii ze Skandynawii, Europy Wschodniej, a nawet z dalekiej Rosji. […]

Cały artykuł w październikowym numerze “Łowca Polskiego”

Aleksander Taras / fot. Vincenzo Gianotti, FotoChannels, Jurgen Schriersmann

Reklama