il. Michał Nowakowski

Drugie Pawłowe

0
598

Emocji wiążących się z rykowiskiem nie da się z niczym porównać. To dlatego, mimo upływu czasu, pamiętamy każdy szczegół polowania.

Pierwszy byk był taki trochę bez historii. Zdarzyło się to wiele lat temu, kiedy mało kto słyszał o polowaniach z ambon w pewnym nadleśnictwie na zachodzie Polski, gdzie już takowe organizowano. Nadleśniczy podpatrzył je w Szwecji i dlatego nazy­wał szwedzkimi.

Z niemałym trudem wprosiłem się i pewnej listopadowej soboty zjawiłem się na zbiórce ciekaw, jak rzecz cała będzie wyglądała. Nadleśniczy przepro­wadził odprawę, powiedział co i jak, i rozwieziono nas na ambony. Mimo że od kilku lat byłem selekcjonerem, byka jeszcze na rozkładzie nie miałem. W moim łowisku jeleni wtedy nie było, a z zaproszeniami jakoś nikt z kolegów się nie wyrywał. Kiedy więc nadleśni­czy zapowiedział, że do byków można strzelać natychmiast, zdjąłem kape­lusz i głębiej niż zwykle pokłoniłem się Hubertowi.

Ambona przypadła w środku lasu. Z przodu z prawej strony była drągo­wina, na wprost niezbyt szeroki pas uprawy i kolejny zagajnik. Z lewej biegła droga między owym zagajni­kiem a wysokim lasem. Wysoki las był też z tyłu, a po prawej od drągowiny do kolejnej tyczkowiny rozciągał się spory obszar trzyletniej uprawy.

Jeśli wyjdą, to na pewno z tej drągo­winy po prawej, by przejść do młod­nika i dalej – założyłem, nie wiem czemu, a priori i intensywnie obser­wowałem obszar na wprost. Obser­wowałem i obserwowałem, a i tak się zgapiłem. Mykita, nawet specjalnie się nie spiesząc, przedefilował przede mną. Nim jednak sięgnąłem po broń, nim się zmierzyłem, już był w młodniku. Ale jego przejście upewniło mnie, że tu bie­gnie weksel i tędy ani chybi pójdzie zwierz.

Jesienne słoneczko dobrze grzało, gapiłem się przed siebie jak sroka w kość. Do końca miotu zostało ze czterdzieści minut. Z prawej strony usłyszałem odgłosy walenia kijem w drzewo. Spojrzałem w kierunku dźwięków.[…]

Cały tekst we wrześniowym numerze “Łowca Polskiego”

Sergiusz Piasecki / il. Michał Nowakowski

Reklama