fot. Andrzej Wierzbieniec

Dziczyzna na co dzień

0
600

Szanuje i ceni dawną polską kuchnię, ale uważa, że tradycyjne przepisy należy interpretować na nowo. 

Prowadząc na terenie nocnego marketu w Warszawie stoisko „Daleko w lesie” dowodzi, że dziczyzna powinna być podawana również w formie street food. Tomasz Łagowski to nowy felietonista kulinarny naszego miesięcznika.

Czy polska kuchnia – w tym rzecz jasna ta, która interesuje nas najbardziej, a więc myśliwska – może zostać wypromowana na świecie wzorem kuchni francuskiej czy włoskiej?

Najpierw musielibyśmy ją odkryć dla siebie. Bo obecny stan rzeczy określiłbym krótko: cudze chwalicie, swego nie znacie. Mamy wspaniałe tradycje kulinarne i ciekawe przepisy bazujące na produktach lokalnych (właśnie na dziczyźnie, rybach i rakach oraz grzybach), ale w wyniku rozmaitych burz dziejowych to wspaniałe dziedzictwo zostało pogrzebane. Kuchnia szlachecka, a więc kuchnia polskiego dworu, została w epoce słusznie minionej skazana na zapomnienie i ogromną zasługą nieodżałowanej pamięci Grzegorza Russaka było jej przywracanie i popularyzowanie na łamach tego miesięcznika.

Promocja – zwłaszcza na tak dużą skalę – wymaga jednak czegoś więcej. Mówię o odświeżaniu i urozmaicaniu przepisów, tak by nie zamykać się w kulinarnym skansenie, a także
o edukacji – w formie książek i programów telewizyjnych, ale także pokazów gotowania. Musimy wiedzieć, jak na nowo zinterpretować nasze tradycyjne receptury.

Uważasz więc, że rekonstruktorzy kulinarni mogą mieć pewien kłopot z odniesieniem sukcesu na większą skalę?

Nie ukrywam, że raz na jakiś czas bardzo lubię przygotować coś dokładnie według wskazówek dawnych kucharzy. Siekany tatar z polędwicy jelenia, o wspaniale orzechowym posmaku, podany w tradycyjny sposób, a więc z kiszonkami i cebulką, doprawiony wyłącznie solą, pieprzem i odrobiną oleju, to niezmiennie jedna z moich ulubionych przystawek. Kluczem do sukcesu jest …[…]

Cały tekst w majowym numerze “Łowca Polskiego”

Rozmawiał Bartosz Marzec / Kuchnia myśliwska.


Tomasz Łagowski – szef kuchni Pałacu Rozalin. Miłośnik kuchni polskiej i francuskiej. Specjalista od dań z dziczyzny. W potrawach łączy składniki pochodzące z jednego regionu. Zdobywca tytułu „Kucharz Odkrycie Roku 2018” według przewodnika „Poland 100 Best Restaurants”.

Reklama