fot. FotoChannels

Dzieci mogą strzelać

0
657

Jeden z brytyjskich parlamentarzystów zgłosił propozycję ograniczenia dostępu do broni dzieciom poniżej 14. roku życia. Myśliwi odpowiadają: Nie ma takiej potrzeby.

Ta poprawka nie przejdzie – uspokajają przedstawiciele Brytyjskiego Stowarzyszenie dla Łowiectwa i Ochrony Środowiska (BASC – British Association for Shooting and Conservation), mówiąc o parlamentarnej inicjatywie Tomasa Docherty w sprawie wyznaczenia minimalnego wieku dla posiadaczy licencji strzeleckiej na broń śrutową.

Zdaniem przedstawicieli stowarzyszenia, dyskusja na temat licencji strzeleckich dla dzieci powraca jak bumerang co kilka lat, prowokowana przez kręgi nieprzyjazne łowiectwu i sportom strzeleckim. Zainspirowani w ten sposób dziennikarze, korzystając z prawa do informacji, co kilka lat podsycają dyskusję na temat dostępu dzieci do broni. Kiedy zapoznają się jednak z materiałami na temat udziału dzieci w sportach strzeleckich, wątki sensacyjne ustępują argumentom zdrowego rozsądku.

W marcu ubiegłego roku BBC podało do wiadomości, że na przestrzeni ostatnich trzech lat wydano 13 licencji na broń śrutową dla dzieci w wieku poniżej 10 lat. Temat podchwyciły inne media, koncentrując się jednak na rzeczowych informacjach przekazywanych przez przedstawicieli BASC na temat promocji strzelectwa i łowiectwa. Stanowisko stowarzyszenia pozostaje niezmienne – nie ma potrzeby i podstaw do wprowadzenia limitu wiekowego dla posiadaczy licencji strzeleckich.

Argumenty za strzelectwem zaprezentowane zostały w ponad dwustu krajowych i lokalnych publikacjach, uspokajając atmosferę niezdrowej sensacji. Stosowne materiały informacyjne otrzymali również wszyscy parlamentarzyści. Wprawdzie pierwsze czytanie zaproponowanej „tylnymi drzwiami” nowelizacji już się odbyło, jednak nie znalazła się ona w kalendarzu najbliższych prac parlamentu, co oznacza, że jej pomysłodawca nie zgłosił jej nawet do drugiego czytania.

at / fot. FotoChannels.

Reklama