Dziki konkurs
Uczniowie Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Surażu w województwie podlaskim brali udział w konkursie „Leśne zwierzaki lubią żołędziowe przysmaki” i przez cztery tygodnie zbierali żołędzie z przeznaczeniem na zimowe dokarmianie zwierzyny.
Nazbierano prawie 4,5 tony żołędzi, a zwycięzcą konkursu został uczeń klasy II szkoły podstawowej, którego zbiory ważyły 398 kg. Na uroczystym zakończeniu konkursu pojawiła się regionalna telewizja, co zostało radośnie przyjęte przez uczniów. Dzieci poczuły się docenione, a ranga konkursu w ich oczach bardzo wzrosła. W jednej chwili stał się on ważnym wydarzeniem w naszym niewielkim miasteczku.
Pomysłodawcą konkursu jest leśnik i myśliwy, który co roku prowadzi w szkole zajęcia o tematyce leśnej, wykorzystując zainteresowanie dzieci życiem dzikich zwierząt. Koło Łowieckie „Przepiórka” z Księżyna oraz Nadleśnictwo Dojlidy chętnie podjęły współpracę w celu poszerzenia wiedzy leśnej u dzieci i młodzieży.
Uzbieranie jak największej ilości żołędzi stało się pretekstem do spędzenia przez młodzież czasu na świeżym powietrzu, a komputery i telefony komórkowe przegrały bój o uwagę najmłodszych. Ważnym aspektem konkursu było ukazanie społeczeństwu szerokiego wachlarza działalności kół łowieckich. Uczniowie mogli się przekonać, że łowiectwo to także dbanie o las i jego mieszkańców, walka z kłusownictwem, dokarmianie zwierząt i budowanie urządzeń.
Koło łowieckie, widząc duże zaangażowanie młodzieży, podjęło decyzję o zwiększeniu puli nagród. Oprócz wyróżnień indywidualnych i nagród rzeczowych, ufundowano uczniom wycieczkę do Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie. Dzieciom ogromną frajdę sprawiło obejrzenie z bliska dzikich zwierząt żyjących w lasach Polski oraz występujących w innych częściach Europy. Nawet najmłodsi dzielnie wędrowali przez kolejne zagrody i uważnie słuchali przewodnika opowiadającego o poszczególnych gatunkach.
W drodze powrotnej Nadleśnictwo Dojlidy, przy współpracy z Nadleśnictwem Maskulińskie w Rucianem-Nidzie, zorganizowało zwiedzanie jedynej w Polsce zabytkowej wyłuszczarni nasion, która mimo swojego wieku nadal jest wykorzystywana do produkcji.
Inicjatywa okazała się bardzo trafna. Najbardziej cieszy duże zainteresowanie i zaangażowanie młodzieży. Leśnicy i myśliwi są dumni z jej licznego i aktywnego udziału. Konkurs, oprócz niewątpliwych zalet edukacyjnych, dał możliwość pokazania różnych aspektów działalności kół łowieckich i Lasów Państwowych. Wszyscy zgodnie zapewniają, że choć była to jego pierwsza edycja, to z pewnością konkurs będzie kontynuowany w następnych latach.
Ewelina Żurek, żona leśnika i myśliwego.