Ekoterroryści w akcji

0
664

Głupocie przeciwników łowiectwa towarzyszą coraz częściej agresja i wrogość. Czy jesteśmy gotowi na łowieckich wandali i terrorystów?

Osobliwą formę protestu wybrali przedstawiciele hisz­pańskich organizacji pseudo­ekologicznych. Broniący praw zwie­rząt członkowie hiszpańskiej partii PACMA (Partido Animalista Contra el Maltrato Animal) oraz antyłowiec­kiego stowarzyszenia miłośników chartów (Galgos del Sur) w pety­cji skierowanej do władz Hiszpa­nii domagają się natychmiastowego wstrzymania polowań z chartami. W dalszej części wniosku okazuje się jednak, że żądanie to dotyczy wszel­kiego używania psów w polowaniach. Zdaniem autorów petycji, łowieckie wykorzystanie psów jest nieetyczne i sprzeczne z ich naturą. Co więcej, jest koniecznym krokiem „w drodze do poprawy warunków etycznych życia zwierząt w Hiszpanii”.

O co dokładnie chodzi? Trudno zro­zumieć, dopóki nie przeczyta się misji tej organizacji: „Członkowie PACMA stawiają sobie za cel doprowadzenie do całkowitego zaprzestania polowań i delegalizacji procederu, którego ofiarą są miliony istnień ginących każdego roku w cierpieniach, niepotrzebnych zarówno z etycznego, jak i przyrod­niczego punktu widzenia” – czytamy w manifeście programowym.

To wspólny mianownik bardzo wielu organizacji zasłaniających się ideami ochrony przyrody i obroną praw zwierząt. Tak naprawdę głoszone przez nie ideały koncentrują się nie­mal wyłącznie na walce z myśliwymi i z łowiectwem. Niektóre z tego rodzaju organizacji zupełnie nie kryją się ze swoimi intencjami i swoje deklaracje programowe zawierają już w nazwie.

Jak inaczej traktować brytyjską organizację bojowników o prawa zwierząt kryjącą się po wiele znaczącą nazwą Bristolscy Sabotażyści Łowieccy (Bristol Hunt Saboteurs), którzy opi­sując własnymi słowami cele i metody swoich działań, stwierdzają, że „meto­dami pokojowymi, uzbrojeni jedynie we własne ciała i twarze zakryte komi­niarkami z obawy przed represjami […]

Cały tekst w lipcowym numerze “Łowca Polskiego”

Aleksander Taras / fot. Alamy, AdobeStock

Reklama