fot. Anna Frąckowiak, Bartosz Krąkowski

Festyn przyjaciół łowiectwa

0
674

Wystawa trofeów łowiec­kich, konkurs strzelania z wiatrówki, pokazy psów ras myśliwskich i szlachetnej sztuki wabienia zwierzyny. Na V Rodzinnym Pikniku Przyrodniczo-Łowieckim, zor­ganizowanym w Kiszkowie, nie można było się nudzić!

Impreza, która jak zwykle przy­ciągnęła setki widzów, dowiodła, jak bogata i atrakcyjna jest kultura łowiecka. Owacją nagrodzono występ Zespołu Trębaczy Myśliwskich „Vena­tor” z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Po sygnalistach na scenie pojawił się sokolnik Marcin Szymczak. Ze swadą opowiedział o ptakach łow­czych i sposobach polowania z nimi.

Kolejnym mocnym akcentem łowieckim był pokaz wabienia jeleni w wykonaniu Przemysława Różaka. Selekcjoner przedstawił przebieg rykowiska. Można było usłyszeć byki stadne i chłysty. Nie zabrakło ględze­nia łań.

Największą atrakcję stanowiła wystawa psów ras myśliwskich, przygotowana przez Kingę Nowa­czyk. Udało się jej zaprosić właścicieli i hodowców blisko 30 ras psów z róż­nych grup FCI. Niezwykle barwnie i ciekawie mówił o nich Tomasz Wyk­ner, sędzia kynologiczny oraz sokolnik, który imprezę wspiera od początku. W Kiszkowie pojawiły się czworonogi z grupy III: jagdterier i parson russell terrier. Grupę IV reprezentowało kilka jamników szorstkowło­sych, w tym psy z hodowli Z Czeszewskiej Polany Ryszarda Robaka. Z grupy V wymienić należy basenji z hodowli Cordivum Grety Tomaszewskiej oraz thai ridgeback z hodowli Wataha z Rabowic Moniki Ogór. Wśród gończych i posokowców z grupy VI największe wrażenie zro­bił rhodesian ridgeback. Były jeszcze beagle, gończe polskie oraz posokowce bawarskie. Spośród czworonogów z grupy VII mogliśmy zobaczyć wyżła weimarskiego krótkowłosego oraz wyżły czeskie szorstkowłose, niemiec­kie krótkowłose, wyżły węgierskie oraz najmniejszego z tej grupy spaniela brytyjskiego. W VIII grupie aporterów, płochaczy i psów dowodnych podzi­wialiśmy rasy: golden retriever, labra­dor retriever, nova scotia duck tolling retriever, płochacz niemiecki i sprin­ger spaniel angielski. Pokaz uświetniły charty z grupy X, w tym charty angiel­skie whippet z hodowli Abaelardo Moniki Filary-Rogack oraz greyhound.

Na stoisku edukacyjnym dzieci uczyły się rozpoznawać tropy zwierząt. Konkurs strzelania z wiatrówki popro­wadził Michał Rajkowski, a zwycięzcą rywalizacji okazał się Jan Michalak. Do strzelnicy laserowej zaprosił Marek Wysocki – tu równych sobie nie miał Tomasz Przybyłowicz.

Imprezę zorganizowały KŁ nr 60 „Sokół” z Kiszkowa, Szkoła Pod­stawowa w Łagiewnikach Kościel­nych, Szkoła Podstawowa w Sławnie i Gmina Kiszkowo.

Bartosz Krąkowski / fot. Anna Frąckowiak, Bartosz Krąkowski

Reklama