fot. Shutterstock

Galarety i galaretki

0
482

Z dobrodziejstw wynikających z codziennego jedzenia galaret i galaretek korzystały całe pokolenia Polaków.

Warto przypomnieć sposób ich przyrządzania – są nie tylko wyjątkowo smaczne, ale mogą nas również uchronić przed bólami i deformacją stawów.

Tradycyjna kuchnia narodowa czy regionalna jest mądrością pokoleń zamkniętą w tym, co na stole. Ludzie, którzy przez wieki żyli w swoich ojczyznach, nauczyli się korzystać z surowców dostarczanych przez otaczającą ich przyrodę, uprawę roli, hodowlę, rybołówstwo, zbieractwo i polowanie. W kolejnych generacjach ich organizmy zapisały w kodach gene­tycznych nawyki żywieniowe, sposób odżywiania dostosowany do ich trybu życia i panującego klimatu. Surowce wykorzystywane w tradycyjnych kuch­niach miały zawsze walor naturalnej żywności i charakteryzowała je sezono­wość, co dziś nie jest już takie oczywi­ste ze względu na procesy globalizacji. Dzieje się tak nawet w na pozór dzikich, dziewiczych regionach naszej planety. Dlatego podczas naszych wyjazdów zagranicznych propozycje kuchni regio­nalnych – bardzo egzotyczne dla nas – są często najlepiej zapamiętaną atrakcją turystyczną.

Oglądając programy kulinarne, rozu­miem potrzebę lokowania produktu i sponsoringu, ale nie mogę pozosta­wać obojętny na to, jak się nas oszu­kuje przez niedopowiedzenia. Pokazuje się sposób przyrządzenia potrawy, ale w dobrze pojętym interesie reklamo­dawcy przemilcza się prawdę o surow­cach – składnikach dania, czyli o tym, z czego się je robi. […]

Grzegorz Russak / fot. Shutterstock.

Reklama