fot. Shutterastock

Gulasz prezydencki

0
533

Spała to nie tylko miejsce, gdzie od czasów II Rzeczypospolitej odbywają się Prezydenckie Dożynki. W lasach nad Pilicą Ignacy Mościcki często polował.

Dlatego podczas święta plonów nie mogło zabraknąć myśliwych i potraw z dziczyzny. Podzielę się z Wami przepisem na jedną z nich.

Feria kolorów, zapachów i smaków. Obfitość pro­duktów: owoce, warzywa i zboża. Radość z plonów – efektu ciężkiej pracy, którą na co dzień wykonują rolnicy i myśliwi. Folk­lor i tradycja. Dożynki Prezydenc­kie w Spale zostały zapoczątkowane przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Ignacego Mościckiego. Tę tra­dycję kontynuuje prezydent Andrzej Duda, który na uroczystość przybył z małżonką.

Na zaproszenie Polskiego Związku Łowieckiego i „Łowca Polskiego” pojawiłem się w Spale i ja, aby ugo­tować tonę pachnących lasem dzikich smakołyków. Gości kusiliśmy aroma­tami jałowca, rozmarynu i czosnku niedźwiedziego, który świetnie pod­kreślał smak jelenia i dzika w naszym myśliwskim gulaszu. Wędzona papryka nadała potrawie cudny kolor, a mięso rozpływało się w ustach. Nic więc dziwnego, że w ciągu zaledwie dwóch godzin wydaliśmy aż …[…]

Cały tekst we październikowym numerze “Łowca Polskiego”

Jakub Wolski

Reklama