fot. Paweł Lisiak

Hiacynta Zwycięzcą Świata

0
975

Na Światową Wystawę Psów Rasowych w Budapeszcie zjechali się właściciele ze swoimi psami z całego świata. Sukces, jaki odnieśli nasi hodowcy, wystawiając wyżła niemieckiego krótkowłosego jest godny odnotowania.

Wystawa trwała od 16 do 19 maja. Zgłoszono ponad 18 tysięcy psów wszystkich ras. 18 maja rywalizowały wyżły niemieckie krótkowłose, a wśród nich Hiacynta Anons FCI. Wyżły niemieckie krótkowłose cieszyły się dużym zainteresowaniem hodowców, zwiedzających i właścicieli psów – którzy zjechali ze wszystkich stron świata, aby podziwiać aż 80 doskonałych przedstawicieli tej rasy.

Wśród czekających na swoją kolej były debiutujące psy, które jeszcze nie brały udziału w wystawach, a także te znane multichampiony i zwycięzcy wystaw światowych z poprzednich lat. W końcu, po kilku klasach suk, przyszła kolej na nas. W ringu sędziował Horst Kleibenstein, niemiecki sędzia cieszący się bardzo dużym uznaniem, również na największych i najważniejszych psich wystawach. Oceniał bardzo skrupulatnie, zwracając uwagę przede wszystkim na ogólną sylwetkę psa, ale nie pomijał też żadnych szczegółów. Część wyżłów mierzył, aby upewnić się, że ich wielkość jest wzorcowa. Wreszcie zapadł werdykt – Hiacynta została zwycięzcą klasy! Trzeba było zaczekać na ostateczne porównanie. Sędzia ponownie obejrzał najlepsze suki w poszczególnych klasach i zdecydowanym ruchem ręki wskazał na Hiacyntę.

Emocje rosły – nadszedł czas na wybór najlepszego z najlepszych wyżłów niemieckich krótkowłosych czyli zwycięzcy rasy. Na czerwony dywan weszli Młodzieżowi Zwycięzcy Świata, Zwycięzcy Świata (w tym Hiacynta) oraz najstarsi zwycięzcy czyli najlepsi weterani. Po wnikliwej ocenie sędzia zdecydował, że tegorocznym zwycięzcą rasy zostanie Hiacynta! Na ringu natychmiast pojawili się nasi kibice, a także przyjaciele z Polski jak Wojtek Burski z szampanem i polską flagą. Cóż za radość! Hiacynta okazała się najlepsza w rasie!

Około godziny 17.00 na ringu głównym rozpoczął się wybór najlepszego psa w VII grupie FCI. Na finał stawili się najlepsi przedstawiciele każdej z ras. Wyboru dokonywał sędzia z Holandii Hans van den Berg. Hiacynta znalazła się w najlepszej trójce wyżłów kontynentalnych, tym samym kończąc swój bardzo udany występ na Światowej Wystawie Psów Rasowych.

***

Jestem członkiem Związku Kynologicznego w Polsce. Mam wielką satysfakcje pokazywać psy podczas wystaw. W 2010 roku zostałam Mistrzem Polski w konkurencji Młody Prezenter oraz Reprezentantem Polski na jedną z ważniejszych wystaw: wystawie Crufts w Birmingham w Anglii, której także zostałam zwycięzcą. Potem przyszedł czas na coraz to nowsze tytuły w Młodym Prezenterze, np. Zwycięstwo Championatu Francji, przyznanie tytułu Prezenter Roku 2011.

Mój ojciec jest myśliwym, dlatego oprócz dbałości o eksterier psa, dbam o walory łowieckie. Pasją naszej rodziny są psy myśliwskie a sukces, jaki odniosła Hiacynta Anons FCI, jest dla nas nie tylko potwierdzeniem dobrze obranej drogi hodowlanej, ale bodźcem do dalszej walki o najwyższe trofea.

Paulina Lisiak / fot. Paweł Lisiak, archiwum ŁP

Hiacynta Anons FCI  Paulina Lisiak z Hiacyntą w terenie Nie tylko eksterier ale również walory łowieckie są w hodowli ważne. Na zdjęciu Hiacynta w stójce 

 

Reklama