Jamniki na norach

0
1028

Trzy konkursy w ciągu dwóch dni zorganizowali koledzy z Wrocławia. Tego rodzaju organizacja konkursów cieszy się coraz większym zainteresowaniem miłośników kynologii łowieckiej.

Duże zainteresowanie w ubiegłym roku międzynarodowymi konkursami norowania spowodowało powtórzenie tej formuły konkursów. Zgodnie z regulaminem pracy norowców pozwala to na przyznawanie wniosków CACIT psom, które w dwóch kolejnych dniach uzyskają w obu wejściach maksymalną do zdobycia liczbę punktów. Szansa zdobycia CACIT-u przez większą liczbę psów ściągnęła 1 i 2 czerwca do Jar koło Obornik Śląskich aż 23 jamniki z Polski, Czech, Niemiec i Rumunii.

W sobotę podczas III Międzynarodowego Konkursu Norowania dla Jamników pogoda nie dopisała. Mocno padający deszcz utrudniał pracę w norze, ale poziom wyszkolenia i przygotowania psów był na tyle wysoki, że nawet w tak trudnych warunkach komisja sędziowska pod przewodnictwem Jolanty Brabletz oceniła 7 psów na maksymalną liczbę punktów i przyznała 12 dyplomów I stopnia. Zdecydowaną zwyciężczynią tego konkursu okazała się drobna suczka j.sz. Wanda von der Lesum, która w najkrótszym czasie wypędziła lisa.

Niedzielny IV konkurs dla Jamników odbył się już przy znacznie lepszej pogodzie. Wystartowało 15 psów. I znów najlepszą okazała się Wanda, uzyskując wnioski CPC i CACIT. Łącznie przyznano 9 dyplomów I stopnia i 5 wniosków CACIT.

Konkursy sędziowała komisja sędziowska w składzie: Jolanta Brabletz (sędzia główny), Marzena Błońska, Piotr Błoński, Ryszard Nowicki, Krzysztof Korybski. Przygotowanie i obsługę nory zapewnili normistrze: Krzyszysztof Chudzikowski i Krzysztof Hulewicz.

W niedzielę 2 czerwca odbył się również Regionalny Konkurs Pracy Dzikarzy. Mimo wyjątkowo trudnych i błotnistych warunków, pracy w zagrodzie nie zaliczyły tylko 2 psy, co świadczy o doskonałym przygotowaniu startujących. Sędzią głównym tego konkursu była Marzena Błońska. Pierwsze 4 lokaty z maksymalna liczbą punktów oraz z dyplomami I stopnia zajęły: Chyb Gończa Radość (GP), wł. Rafał Pluto-Prondziński, Drako z Siwcowego Grodu (j.sz.st.), wł. Renata Fadek-Barocha, Słowik Lufer Polski (GP), wł. Artur Święcicki, Drop z Elklandu (GP), wł. Sylwester Rotaszewicz.

Organizacja i przeprowadzenie trzech różnych konkursów w ciągu dwóch dni wymagała od członków komisji kynologicznej z ZO PZŁ we Wrocławiu naprawdę dużego wysiłku i zaangażowania. Wszystkie imprezy uświetnił i ozdobił zespół sygnalistów ORŁ we Wrocławiu.

Małgorzata Świerczewska

                   

Reklama