Klucz do nagrody

0
669

Otrzymanie przysmaku bywa dla psa jedyną motywacją do wywiązania się z zadania. Aby osiągnąć sukces, musimy wiedzieć, czym są te nagrody.

Najważniejsza rola wszelkich nagród przypada na czas budowania wzajemnych relacji z przewodnikiem. Dla szczeniaka nagrodą jest głaskanie, przytulanie bądź wspólna zabawa. Jednak chcąc mieć z niego w przyszłości posłusznego psa myśliwskiego, powinniśmy pamiętać, że przede wszystkim jesteśmy jego przewodnikiem i tego rodzaju kontakty należy dozować. Nieograniczony dostęp do nas przestanie w końcu być dla pupila atrakcyjny.

Sens nagród

Wyobraźmy sobie, że chcemy nauczyć młodego psa siadania. Mówimy do niego „siad” i ustawiamy go w odpowiedniej pozycji. Pies siedzi, ale nic dalej się nie dzieje. Nie sły­szy żadnych pochwał ani nie dostaje za to żadnej nagrody. Po chwili wstaje i odchodzi, ponieważ jest to dla niego nijakie. Jeśli zaś po przyjęciu pozycji siedzącej otrzyma przysmak, wtedy siadanie na komendę stanie się dla niego opłacalne. Po krótkim czasie zro­zumie, że na nasze „siad” warto usiąść, bo wtedy dostanie coś smacznego.

Druga zaleta jest taka, że zawsze po wykonaniu polecenia pies będzie czekał na smakołyk tak długo, dopóki go nie dostanie. Możemy dzięki temu wydłużać czas i nagradzać psiaka coraz później po to, by uczyć go cierpliwości. Jednak wada stosowania smakołyków polega na tym, że jeśli nie mamy ich przy sobie i pies kilka razy się ich nie doczeka, to jego motywacja do pracy maleje. Musimy zatem rozbudowywać system nagród i nie ograniczać się tylko do jednej.

Jeszcze jedną bardzo ważną rolą nagrody jest utwierdzanie psa w przeświadczeniu, że robi to, czego od niego oczekujemy.[..]

Andrzej Wilczopolski / fot. Shutterstock, iStock

Pochwała słowna jest niezwykle skuteczna i w dalszym okresie wychowania i szkolenia odgrywa najważniejszą rolę w relacjach z naszym pupilem. Słowa są dla niego nagrodą i sygnałem, że dobrze wykonuje nasze polecenia Głaskanie i nagradzanie smakołykami to bodźce, które działają na psa od pierwszego spotkania z nami. Wynikają z naturalnych potrzeb kontaktu z przewodnikiem i zaspokajania głodu Dla psa myśliwskiego ostateczną i największą nagrodą jest udział w polowaniu. Musi jednak zrozumieć, że przepustką do tego jesteśmy my i wydawane przez nas komendy

Reklama