fot. East News

Koniec Botswany

0
711

Panikę w świecie miłośników afrykańskiego safari wywołała plotka o całkowitym zakazie polowań w Botswanie, jaki miałby wejść w życie od 2013 roku.

Wprawdzie do tak drastycznych kroków na szczęście nie dojdzie, to jednak w ciągu ostatnich kilku lat tego rodzaju plotki pojawiają się dość często, co, w związku z nasilającymi się działaniami grup ochroniarskich sprzeciwiających się polowaniom w na słonie w tym kraju, stanowi powód do niepokoju.

Rzeczywiście, rząd Botswany wprowadza od 2013 roku istotne zmiany. W 2010 roku sześć znakomitych łowisk z doskonałych łowiecko rejonach Chobe i Okavango, którym kończyły się długoterminowe dzierżawy, wystawione zostały do przetargu, na okres zaledwie trzech lat z przeznaczeniem na niegospodarcze wykorzystanie. Ponadto w 2013 roku kończą się również dzierżawy łowieckie wielu łowisk wokół delty.

Ogromnym zainteresowaniem cieszą się niewykorzystane licencje na słonie na rok 2012. Rząd Botswany zamierza znacznie zmodyfikować zasady odstrzału tego gatunku. Zgodnie z planem, polowanie na słonie możliwe będzie na specjalnych zasadach i w drodze wyjątku oraz traktowane będzie jako narzędzie gospodarowania zamiast elementu turystyki łowieckiej. Znacznym ograniczeniom poddane zostaną również polowania na inne gatunki – na lamparty, bawoły i antylopy wciąż można będzie polować na dotychczasowych zasadach jedynie na prywatnych farmach.

Z takiego rozwiązania cieszą się tylko najzagorzalsi przeciwnicy łowiectwa. Część ekologów widzi w proponowanych zmianach zagrożenie dla bezpieczeństwa całej populacji. Myśliwi jednoznacznie wskazują, że populacja słoni w Botswanie jest stabilna i wykazuje stały wzrost – dziś szacowana jest na 150 tys. osobników. Przychody generowane przez polowania na słonie stanowiły znaczny udział w budżecie przeznaczonym na ochronę całej fauny i flory najcenniejszych przyrodniczo obszarów północnej Botswany. Z punktu widzenia ochrony przyrody ich brak może okazać się katastrofalną pomyłką.

at / fot. East News

Reklama