Królewski dublet

0
2000

Firma CZ przygotowała propozycję dla wszystkich, którzy z powodu ograniczonego budżetu nie należą do grona klientów Holland & Holland.

Ekspres to sztucer podwójny, o poziomym lub pionowym ułożeniu luf. Ten ostatni często nazywany jest bok-ekspresem. Jako młody łowca marzyłem o tej broni – stworzona na grubego zwierza, koja­rzyła się z „Pożegnaniem z Afryką” oraz z Wielką Piątką. Nie ukrywam, że na sam widok ekspresu odczuwa­łem szybsze bicie serca. Tyle że wtedy obowiązywały zapisy nawet na zwykły repetier, a gwintowana broń dubeltowa była nieosiągalna…

Posiadacz ekspresu mógł się czuć wyróżniony – w moim kole nie było ani jednej sztuki, w sąsiednich może ze dwie nienajlepszej jakości. Dobry ekspres nikogo nie pozostawia obojęt­nym. Niektórzy doświadczeni myśliwi twierdzą wręcz, że z całego myśliw­skiego arsenału liczy się tylko broń łamana, bo tylko ona ma prawdziwą klasę. A ekspres to przecież kwintesencja takiej broni.

Warto przypomnieć słowa wybitnego myśliwego Theodora Roosevelta, póź­niejszego prezydenta Stanów Zjedno­czonych. Łowca ten polował za pomocą najlepszej broni, jaka była dostępna na świecie. Zamawiał ją w wielu pre­stiżowych rusznikarniach. Prezydent był pod wielkim wrażeniem ekspresów. Napisał wprost: „nie wierzę, że istnieje gdziekolwiek lepsza broń do polowań”. Oponenci zakrzykną, że dotyczyło to Afryki i horyzontalnych ekspresów firmy Holland & Holland, a te jak wia­domo nie mają sobie równych. Będą mieli rację w jednym – jeżeli ekspres, to dobry, a nie ersatz naśladujący tylko markową broń myśliwską.

W królewskim kalibrze

Na nasz rynek trafiały dwa modele zza wschodniej granicy. Miały tylko jedną istotną zaletę – niską cenę. „Szczę­śliwych” właścicieli MP-221 Artemida czy MP-94 Express spotykałem często u rusznikarzy. Niejeden tyle zainwesto­wał w tuningi i naprawy tych sowiec­kich wynalazków, że starczyłoby na znacznie lepszy, zachodni model.

Ekspres (w stosunku do repetiera) ma kilka niezaprzeczalnych zalet. […]

Cały tekst w lipcowym numerze “Łowca Polskiego”

Marek Czerwiński / fot. Andrzej Wierzbieniec, archiwum producenta.

Reklama