Kuzynka szalonych krów

0
1018

U bram europejskich łowisk stoi kolejna plaga. Może dziesiątkować jelenie i łosie. Komisja Europejska apeluje do polskich myśliwych o czujność.

Sprawa jest poważna. Pierwsze przypadki choroby wykryto właśnie w Skandynawii.

Schorzenie to jest śmiertelne i nie ma na nie lekarstwa. Groźba zawarta jest w samej nazwie: przewlekła choroba wyniszczająca – CWD (ang. chronic wasting disease). Choroba zabija zwierzynę płową.
 Od kilkudziesięciu lat walczą z nią Stany Zjednoczone i Kanada. Latem tego roku CWD pojawiła się w Norwegii. Komisja Europejska nie wyklucza najczarniejszych scenariuszy i przestrzega przed nielegalnym importem moczu łań, używanego jako naturalny wabik w czasie rykowiska.

Patologiczne priony

Chorobę wywołują patologiczne priony. Używając słów najprostszych, są to niewłaściwe białka, które dostawszy się z zakażonego zwierza do organizmu nowej o ary, przymuszają
do produkcji własnych, ale podobnie zmienionych chorobowo białek. Atak kierowany jest w stronę centralnego układu nerwowego. CWD zaliczana jest do tzw. zakaźnych gąbczastych encefalopatii. Inne, znacznie lepiej znane choroby z tej grupy, to trzęsawka owiec i, oczywiście, gąbczasta encefalopatia bydła, BSE, popularnie zwana chorobą szalonych krów. Śmiertelne encefalopatie dotykają także ludzi. Przykładem jest choroba Creutzfeldta-Jakoba.

Przewlekła choroba wyniszczająca diagnozowana jest w Stanach Zjednoczonych od połowy lat 60. XX w., czyli znacznie wcześniej niż odkryto prawdziwą jej przyczynę – patologiczne priony. Dotyka amerykańskich jeleniowatych – wapiti, jelenia wirginijskiego, mulaka, ale także łosia. Jest to choroba śmiertelna. Zwierz pada w ciągu 1–2 lat z objawami krańcowego wyniszczenia organizmu. Charłactwu towarzyszą symptomy neurologiczne. Słaba reakcja na bodźce zewnętrzne, paraliż mięśni twarzoczaszki, zaburzenia ruchu, nie- kiedy uporczywe kręcenie się w kółko. Choroby nie da się zdiagnozować przez zwykłą sekcję. Schorzenie nie daje widocznych zmian przynależnych tylko CWD. Pewność diagnozy dają jedynie skomplikowane badania laboratoryjne. […]

Marek Ledwosiński / fot. Rafał Łapiński, Shutterstock

choroba-jel-01 choroba-jel-02

Reklama