fot. Science Picture Co.

Lek na boreliozę

0
2540

Naukowcy odkryli, że bakterie wywołujące boreliozę potrafią żyć bez żelaza i zamiast niego korzystają z manganu. To przełom w walce o lek na tę chorobę.

Bakteria wywołująca boreliozę – przenoszona przez kleszcze Borrelia burgdorferi – jest jedynym znanym nauce organizmem, który może żyć bez żelaza. Wszystkie inne formy życia wykorzystują żelazo do wytwarzania niezbędnych do życia protein i enzymów. Zamiast z żelaza, Borrelia burgdorferi korzysta z manganu, dzięki czemu jest w stanie przetrwać w sytuacji, gdy broniący się infekcją organizm blokuje dostęp do tego pierwiastka w celu zagłodzenia intruza.

Naukowcy z renomowanych ośrodków badawczych – Uniwersytetu Johna Hopkinsa, Instytutu Oceanograficznego Woods Hole i Uniwersytetu w Teksasie – opublikowali wyniki swoich badań na łamach prestiżowego magazynu The Journal of Biological Chemistry. Wynika z nich, że dla wywołania choroby Borrelia potrzebuje dużych ilości manganu i dlatego rozwija się tak długo i jest trudna do zdiagnozowania oraz leczenia. Naukowcy są zdania, że to odkrycie pozwoli na opracowanie skutecznych leków.

Obecnie jedyną skuteczną terapią w leczeniu boreliozy są antybiotyki – głównie penicylina – które działają jedynie wówczas, gdy choroba zostanie odpowiednio wcześnie wykryta. Antybiotyki atakują ściany komórkowe bakterii, jednak niektóre formy bakterii potrafią się obronić przed atakiem.

Nierozpoznana i nieleczona borelioza zagraża niebezpiecznymi dla zdrowia powikłaniami. Prowadzi do ciężkich zmian zapalnych stawów, zapalenia mięśnia sercowego, zapalenia nerwów czaszkowych (zwłaszcza twarzowego), a także do zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, mózgu i rdzenia. Leczenie tych powikłań jest bardzo skomplikowane i nie prowadzi do ustąpienia objawów, a jedynie do zaleczenia procesu chorobowego.

W przypadku boreliozy nie ma niestety skutecznej szczepionki, dlatego odkrycie, że Borrelia jest wyjątkowym organizmem posiadającym enzymy zawierające mangan i niekorzystającym z żelaza daje nadzieję na opracowanie odpowiedniego leku, dzięki któremu możliwe będzie zabicie bakterii bez szkody dla organizmu, który zaatakowały.

Łukasz Kołakowski / fot. Science Picture Co.

Reklama