Lekcje pod dębem
Pod dębem „Piast” odpoczywał Jan III Sobieski i stacjonowały wojska Napoleona, a dziś odbywają się lekcje historii i przyrody, organizowane przez myśliwych.
Myśliwi z Warszawskiego Koła Myśliwskiego nr 2 z Łomianek od kilku lat współpracują z okolicznymi szkołami i biorą udział w programie „Ożywić pola”. W ubiegłorocznym finale szkoła z Nowego Miasta zajęła pierwsze miejsce. W połowie stycznia w gospodarstwie agroturystycznym „Zielone Północne Mazowsze” prezes koła Marian Serwach wraz z nadleśniczym Nadleśnictwa Płońsk Tomaszem Józwiakiem kolejny raz przywitali pierwszoklasistów z płońskiego Papieskiego Gimnazjum nr 1. Lekcja miała przybliżyć młodzieży historię regionu, tradycje łowieckie oraz zasady gospodarki prowadzonej przez myśliwych i leśników.
Na początek uczniowie obejrzeli ponad 650-letni dąb „Piast”, pod którym według głoszonych legend odpoczywał podczas łowów Jan III Sobieski i stacjonowały wojska Napoleona. Obecnie potężne drzewo, mierzące w obwodzie aż 5,8 metra, wpisane jest na listę pomników przyrody Mazowsza. Wraz ze Stanisławem Lasockim, właścicielem gospodarstwa i członkiem warszawskiego koła, dzieci odwiedziły pobliskie wydmowe wzniesienie, nazywane „Łysą Polaną”, z którego według podań miał stoczyć się do pobliskich bagien wóz pełen nieodnalezionych do dziś kosztowności.
Młodzież przeszła ścieżką dydaktyczną, wybudowaną wspólnymi siłami przez leśników i myśliwych, i wysłuchała opowieści o zwierzętach żyjących w okolicznych lasach, a na zakończenie goście zostali zaproszeni na wspólne pieczenie kiełbasek. Pogadanki ekologiczno-historyczne to niejedyna forma edukacji przyrodniczej młodzieży. Warszawskie Koło Myśliwskie od lat współpracuje z Nadleśnictwem Płońsk, organizując konkursy plastyczne dla dzieci z pobliskich szkół podstawowych i gimnazjalnych.
Ponadto co roku uczniowie biorą udział w budowaniu podsypów i budek dla kuropatw oraz w jesienno-zimowym dokarmianiu zwierzyny.
Wacław Matysek