Lektura na grudzień

0
555

Nie minęły czasy, gdy po jednym polowaniu na pokocie układało się blisko sto zajęcy! Więcej o kołach łowieckich, które z sukcesami gospodarują populacjami zwierzyny drobnej, przeczytacie w grudniowym wydaniu „Łowca Polskiego”!

Zamiast mrozu i śniegu – ulewny deszcz. Poprzecinane miedzami pola zastąpiły sady i plantacje malin oraz aronii. Ale za to szaraki dopisały. Relację z polowania w zajęczym zagłębiu Polski przedstawia Wacław Matysek.

Polowanie na odyńca – sprytnego, niezwykle ostrożnego, a przy tym mściwego – wielu uważa za koronę łowiectwa. To łowy wymagające zimnej krwi, rozmysłu, a nade wszystko cierpliwości. Zainteresowanych odsyłamy do tekstu „Pora na odyńca”.

Broń myśliwska jest nie tylko narzędziem, ale przede wszystkim towarzyszką łowów. Dlatego wiekowe jednostki, nierzadko stanowiące dzieła sztuki rusznikarskiej, mają dusze. Warto zostać kolekcjonerem i przywracać im drugie życie. Pisze o tym Piotr Podolski w artykule „Ocalić od zapomnienia”.

Zakaz utrudniania polowań pod groźbą sankcji finansowej został wprawdzie wycofany, ale nie oznacza to wcale, że prawo nie daje nam możliwości obrony przed pseudoekologami. W tekście „Skuteczna zbiorówka” Paweł Graczyński wyjaśnia, że wiele zależy tu od terenu, który opolowujemy. Inaczej sprawa wygląda w przypadku lasów, inaczej zaś w przypadku pól i zbiorników wodnych.

Andrzej Wilczopolski pomaga nam wybrać psa – towarzysza łowów, Marek Czerwiński doradza jak skompletować myśliwski arsenał, a Marcin Kunikowski dokonuje przeglądu ubiorów na zimowe zasiadki i zbiorówki.

Szczególną uwagę proponujemy zwrócić na nastrojowy artykuł Piotra Załęskiego o polowaniach wigilijnych sprzed lat – „Nim zajaśnieje gwiazda”.

Świąteczne propozycje kulinarne przygotowali nasi felietoniści. Tomasz Łagowski namawia na bigos z bażantem i zającem, a Jakub Wolski na zajęczy pasztet z nalewką głogową.

Zapraszamy do lektury!

Redakcja

Reklama