fot. Andreas Kolarik

Lis jest w modzie

0
975

Podczas niedawnych wystaw łowieckich w niemieckim Dortmundzie i w austriackim Salzburgu odbyły się konkursy wyrobów kuśnierskich ze skór rudych lisów. 

Impreza w Salzburgu nigdy jeszcze nie odnio­sła podobnego sukcesu. Rekordowa okazała się liczba wystawców. Co więcej, w ciągu czterech dni targi odwiedziło 43 201 gości, a liczba turystów zagranicznych wzro­sła w porównaniu z rokiem ubiegłym o 36,7 proc.

Jury konkursu, promującego kreacje z lisich skór, oceniło czternaście modeli z Austrii oraz cztery z Niemiec. Jak w każdej dziedzinie mody, tak i w futrzarstwie obowią­zują trendy, które kreują najważniejsze pracownie. W tym roku pojawiły się okrycia z dzianiny, na wzór swetrów, z naniesionymi cienkimi paskami futra. Można o nich powiedzieć, że są uniwersalne i nadają się do noszenia w cieplejsze dni jesienne i na przedwiośniu. Kreatorzy mody wieszczą, że ten typ futer przypadnie do gustu najmłodszym klientkom.

Ponadczasową klasykę wyróżniają dopasowana linia oraz wyrafinowane materiały w odcieniach bieli, ecru, brązów, a także subtelna paleta beżów. W tegorocznej kolekcji znalazły się eleganckie płaszcze i kurtki z jasnych tkanin wykończonych miękkim futrem. Wielbicielkom strojów o bardziej awangar­dowej linii przypadną natomiast do gustu obszerne, sięgające poniżej bioder kurtki z farbowanych skór z rudych lisów.

W tym roku w Salzburgu zwyciężyło futro uszyte w Atelier Neundlinger w Linzu, drugie miejsce zajął produkt wiedeń­skiego salonu Liska, a trzecie miejsce kre­acja, którą zaproponował Philipp Sladky z Perchtoldsdorfu.

Z kolei targi w Dortmundzie po raz piąty gościły Niemiecki Międzynarodowy Konkurs Red Fox – jurorom i publiczności zaprezentowano dwadzieścia siedem prac. Firmy kuśnierskie rywalizowały w czterech kategoriach: odzieży damskiej, męskiej, dodatków do ubiorów oraz „młodej gwiazdy”. W tej ostatniej wzięli udział uczniowie zatrudnieni w pracowniach kuśnierskich. Niemieccy jurorzy wykazali się innym od Austriaków gustem i dlatego w kategorii ubrań dam­skich triumfowała kurtka z farbowanych rudych lisów.

W przyszłym roku jubileuszowe, 30. targi odbędą się w Sal­zburgu od 22 do 25 lutego, a Dortmund zaprasza na Jagd und Hund od 30 stycznia do 4 lutego.

Andrzej Wierzbieniec / fot. Andreas Kolarik

Reklama