Listopad z „Łowcem Polskim”

0
479

Po emocjach polowań hubertowskich pora odpocząć przy lekturze nowego numeru naszego miesięcznika.

Co przygotowaliśmy dla Was tym razem? O startującej kampanii medialnej w obronie atakowanych przez hejterów myśliwych i rolników pisze Piotr Szalaty. Przypomina, że pełne nienawiści komentarze hejtera może przeczytać osoba psychicznie niestabilna. I może się wtedy poczuć moralnie usprawiedliwiona, by słowa wcielić w czyn.

Myśliwi w tweedowych marynarkach i pod krawatem, śrutówki na pełnych zamkach. Relację z udziału w polowaniu na bażanty zorganizowanym na Wyspach Brytyjskich zdaje Wacław Matysek. Jak zauważa, metody hodowlane, które praktykuje się w łowiskach naszych angielskich kolegów, można z powodzeniem zastosować w Polsce.

Dlaczego łowiectwo w Czechach cieszy się większą sympatią niż w Polsce tłumaczy Piotr Szalaty. Myśliwi tradycyjnie znajdują wsparcie w środowisku strzeleckim, a u naszych południowych sąsiadów jest ono większe niż w kilkukrotnie liczniejszej Polsce!

Unia Europejska zamierza zmniejszyć zastosowanie ołowiu w amunicji myśliwskiej. Bruksela nie przejmuje się wynikami badań ani faktem, że tego typu amunicja jest najbardziej skuteczna przy odstrzale ptactwa. Więcej informacji na ten temat znajdziecie w artykule Pawła Graczyńskiego.

Marek Czerwiński pisze o najodpowiedniejszej broni do polowania na bażanty i porównuje dwie śrutówki z Turcji – Arista firmy Khan oraz S-16 Silver Select firmy Francolin. Michał Budzyński głosi chwałę kniejówek, doradzając przy tym jak przystrzelać broń, którą cenią myśliwi rozmiłowani w klasyce. Natomiast tekst „Austriackie strzelanie” Wacława Matyska zainteresuje wszystkich posiadaczy Mannlicherów oraz tych, którzy o tej broni marzą.

O tym że safari może być szkołą charakteru i dopomóc w pokonaniu słabości przekonuje przykład Zdzisława Sawickiego. Wyprawy łowieckie pozwoliły mu poznać świat w jego przyrodniczej różnorodności i kulturowym bogactwie. Pisze o tym Bartosz Marzec w artykule „Żar obozowych ognisk”.

W listopadzie przypada rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Dlatego też tym razem Piotr Załęski kreśli myśliwski portret Marszałka Piłsudskiego.

W łowieckiej kuchni same rarytasy! Jakub Wolski proponuje wykwintny rosół z bażanta, a Tomasz Łagowski serwuje konfitowane piersi gęsie z suszoną śliwką i anyżem.

Dobrej lektury!

Redakcja „Łowca Polskiego”

Reklama