fot. Wacław Matysek

Lornetka budżetowa

0
766

Jedną z nowości na rynku optyki myśliwskiej jest mało u nas znany japoński Vixen. Lor­netka HR Atrek 8 × 56, którą mogliśmy przetestować dzięki uprzejmości firmy Ibopl.pl, jest sprzętem z tzw. średniej półki cenowej.

Wykorzystuje pryzmaty dachowe ze szkła Bak-4, które pokryte są powłokami FMC. Lornetka jest wodoodporna i wypełniona azotem. Dużą zaletą japońskiego sprzętu jest mała odległość ostrzenia, która dla tego modelu wynosi niecałe 1,5 metra.

Oprócz lornetki w pudełku znaj­dziemy futerał, pasek i instrukcję obsługi. Uwagę zwracają małe wymiary (jak na tego typu sprzęt). Vixen waży 995 gramów i ma niecałe 17 cm dłu­gości. Guma, którą pokryto lornetkę, jest miła w dotyku i pozwala na pewny chwyt. Plusem jest dobre wyczernie­nie tubusów, natomiast odwzorowa­nie kolorów jest dostateczne. Niestety, lornetka ma troszkę mniejsze obiek­tywy niż podaje producent. Egzemplarz, który otrzymaliśmy, miał szkła o prze­kątnej 55,4 mm, czyli o ponad pół cen­tymetra mniejsze niż wynika to z nazwy.

W sobotni wieczór wybrałem się na polowanie. Szerokość pola widzenia sprawdziłem, wbijając w wał przeciw­powodziowy kilkadziesiąt rozmiesz­czonych co metr pomarańczowych palików. Wynik mile mnie zaskoczył! 113,5 metra na 1000 metrów to tylko o półtora mniej niż Zeissa Victory T i o trzy metry więcej niż w Meostarze B1. Gdy pod wieczór na jedną z ozimin wyszedł rudel saren, obraz w lornetce był wyraźny, choć na krawędziach deli­katnie rozmyty i przyciemniony.

Lornetka oprócz pozytywów ma kilka wad. Pierwszą z nich jest gęstniejący na chłodzie smar. Z tru­dem mogłem zmieniać rozstawienie okularów i regulować ostrość. Szyb­kiemu wyrobieniu uległo zamknię­cie futerału, który mimo solidnego wykonania z cordury mógłby być troszkę większy, gdyż ledwo mie­ści lornetkę z paskiem. Abstrahując od tych szczegółów, Vixen HR Atrek 8 × 56 to solidna lornetka, za przyzwo­itą cenę (nieco ponad tysiąc złotych), z pięcioletnią gwarancją.

Wacław Matysek

Reklama