Łowca medali

0
718

Zachodniopomorskie obwody łowieckie słyną z mocnych byków. To właśnie tam poluje Hubert Sewerynek. Myśliwy co roku zdobywa wieńce wyceniane na ponad 170 punktów CIC.

W ciągu kilku lat strzelił aż 10 meda­lowych byków – brązowych i srebr­nych. Zaczyna je wyszukiwać już… pod koniec maja.

– Od tego czasu staram się często przebywać w łowisku – mówi Hubert Sewerynek. – Gdy nadchodzi rykowi­sko, w lesie jestem każdego dnia. Nie strzelam jednak byków w trzeciej klasie wieku na początku i w środku okresu godowego. Zależy mi, aby pozosta­wiły swoje geny. Polowanie zaczynam dopiero w październiku.

Jednego ze swych najmocniej­szych jeleni Hubert Sewerynek strzelił w październiku 2015 roku, pod koniec rykowiska. Najpierw zlokalizował jego ostoję, później wybrał miejsce zasiadki – niewielką śródleśną łąkę porośniętą pojedynczymi drzewami. Jedenasto­letni byk kilka dni wcześniej stracił swój harem w potyczce z większym i młod­szym rywalem. Po chwili przez polanę przeszła chmara z nowym władcą, a za nią – w bezpiecznej odległości, tak aby nie narazić się na kolejną bolesną potyczkę – podążał wypatrzony kilkana­ście tygodni wcześniej byk. Gdy zbliżył się na około 80 metrów, padł strzał. Byk zaznaczył i ruszył w bagna, a po przebie­gnięciu kilkudziesięciu metrów zgasł.

– Po strzale poszedłem po swojego posokowca hanowerskiego Arona – wspomina Sewerynek. – Natychmiast doprowadził mnie do zgasłego byka. Okazało się, że jeleń padł na niewielkiej wyspie wśród bagien. Choć był spadły po rykowisku (tusza ważyła 120 kg), to wyciągnięcie go zajęło kilka godzin. Gdyby nie koledzy z KŁ „Ryś” ze Star­gardu, nigdy bym mojej zdobyczy stam­tąd nie wydostał.

Wieniec o masie 8,4 kg i formie nieregularnego obustronnie koron­nego szesnastaka wyceniono na 191,30 pkt CIC. Hubert Sewerynek może się jeszcze pochwalić zdobyciem w zeszłym sezonie trzech wieńców pretendujących do medali srebrnego i brązowych i zło­tomedalowych parostków.

Wacław Matysek

Reklama