fot. Michał Dziób

Łowiecka dynastia

0
1072

Polowali na stepach Ukrainy i poleskich bagnach. Rodzinne tradycje Siemaszków kontynuują dziś bracia Aleksander i Jerzy. 

W Puszczy Boreckiej pan Aleksander zna każdą wagę i każdy dukt. Wie o bagniskach, gdzie przychodzą się malować wąsate odyńce. Na śródleśnych łąkach wytropi starego rogacza o posiwiałej gębie i parostkach przypominających krzak jałowca. W tajemnej ostoi znajdzie łownego byka, który w pole wywiódł niejednego nemroda. Ponieważ nie jest zazdrosny o sukcesy i chętnie dopomaga spełnić łowieckie marzenia, wielu myśliwych zdobyło dzięki niemu kapitalne wieńce i imponujące oręża.

Z kolei pan Jerzy, gdy akurat nie poluje na czarnego zwierza, jako archeolog zatrudniony w Muzeum Okręgowym w Suwałkach szuka śladów prehistorycznych myśliwych. Liczne i cenne odkrycia utwierdziły go w przekonaniu, że łowiectwo to najbardziej naturalny dla nas sposób życia, a upływ czasu niewiele tu w istocie zmienia.

Mijają bowiem kolejne wieki, następują po sobie tysiąclecia, a natura łowcy pozostaje niezmienna. W przeciwieństwie do tych, którzy w polowaniu widzą zbyteczną fanaberię, myśliwy uważa się za część świata rządzonego przez potężne siły przyrody. I wiele jest w stanie uczynić, by ten świat przetrwał w możliwie niezmienionej formie, zachowując swe pierwotne piękno, bogactwo i różnorodność. W łowiectwie – podobnie jak w archeologii – cierpliwość uchodzi za cnotę szczególnie cenną. Pan Jerzy przekonał się o tym w zimową noc na początku lat 90.

Krok za krokiem obchodził wtedy pofałdowane pole, licząc, że napotka buchtującego pojedynka. Sylweta czarnego zwierza pięknie by się odcinała na białym tle, dając szansę na danie precyzyjnego strzału. Zamiast odyńca wyszedł jednak lis i myszkował na tle śródpolnego wzniesienia. „Dzika już tej nocy nie strzelę, za to mogę uratować kilka zajęcy” – pomyślał pan Jerzy, zanim posłał mykicie kulę. […]

Cały tekst w marcowym numerze “Łowca Polskiego”

Bartosz Marzec / fot. Michał Dziób, Arch ŁP

Chata z Miłuk rekonstrukcja
Urszula Siemaszko Aleksander Siemaszko 2 Jerzy Siemaszko Konrad Siemaszko

Reklama