Łowiectwo w Sejmie

0
1246

Dzięki aktywności Stanisława Wziątka, przewodniczącego parlamentarnego Zespołu ds. Tradycji i Kultury Łowieckiej, w Sejmie otwarto wystawę z okazji jubileuszu PZŁ. 

Sygnałem „Powitanie”, zagranym przez Reprezentacyjny Zespół PZŁ pod kierownictwem Mieczysława Leśniczaka, rozpoczęła się 6 listopada w polskim Sejmie ceremonia otwarcia wystawy poświęconej polskiemu łowiectwu. W głównym holu gmachu na Wiejskiej, tym razem królowały eksponaty związane z łowiectwem. Obrazy o tematyce myśliwskiej, rzeźby i metaloplastyka, stare wydawnictwa i medale łowieckie cieszyły oczy wszystkich  osób, które tego dnia znalazły się w Sejmie.

Wystawa, w której przygotowanie zaangażował się Zarząd Główny PZŁ, a także specjalizująca się w wyrobach z metalu firma „Nest”, zgromadziła wyjątkową publiczność. W imieniu marszałek Sejmu Ewy Kopacz w inauguracji uczestniczyli dwaj wicemarszałkowie: Cezary Grabarczyk i Eugeniusz Grzeszczak. Licznie stawili się członkowie parlamentarnego Zespołu ds. Tradycji i Kultury Łowieckiej, wśród nich prof. Jan Szyszko i przewodniczący sejmowej komisji ochrony środowiska Stanisław Żelichowski. Byli posłowie niezwiązani z łowiectwem, m.in. rzecznik klubu SLD Dariusz Jońca.

Nie zabrakło przedstawicieli rządu, który reprezentowali sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Żuchowski oraz wiceminister skarbu Urszula Pasławska. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele polskiego biznesu, m.in. prezes Banku Pocztowego Tomasz Bogus, prezes WASKO Wojciech Wajda i wiceprezes firmy Orange Piotr Muszyński. Władze Polskiego Związku Łowieckiego reprezentował prezes Naczelnej Rady Łowieckiej Andrzej Gdula.

Wystawę – w obecności kamer telewizyjnych i dziennikarzy – otworzył przewodniczący Zespołu ds. Tradycji i Kultury Łowiectwa poseł Stanisław Wziątek. W swoim wystąpieniu zaakcentował fakt, że w historii polskiego parlamentaryzmu po raz pierwszy łowiectwo w taki sposób zawitało do Sejmu, akurat w roku obchodów 90-lecia PZŁ.

– „Otwieramy tę wystawę po to by pokazać bogactwo polskiej kultury łowieckiej, pokazać zwyczaje i tradycje myśliwskie”.

Kontynuując stwierdził : „Chcielibyśmy zaprezentować wszystkim obecnym na inauguracji, ale także wielu osobom, które będą odwiedzać Sejm w czasie trwania wystawy, znakomite dokonania myśliwych z jednej strony, a z drugiej – wszystkie te ważne wartości, które przyświecają historii i teraźniejszości polskiego łowiectwa”.

W kolejnych przemówieniach, a potem w indywidualnych rozmowach wiele mówiono o tym, jak ważną częścią całej polskiej kultury była i jest kultura łowiecka. Jak duże znaczenie dla naszej tożsamości mają ceremoniał i zwyczaje wywodzące się z tradycji łowieckich. Mówiono też o aktywności z jaką działa w polskim parlamencie Zespół ds. Tradycji i Kultury Łowieckiej. Wielka w tym zasługa, przewodniczącego Zespołu, Stanisława Wziątka, który systematycznie szuka okazji do promocji łowiectwa, organizuje spotkania dla posłów i senatorów, pozwalające im pogłębić wiedzę na temat łowiectwa.

To także Stanisław Wziątek był jednym z pomysłodawców i inicjatorów idei ustanowienia specjalnego odznaczenia, nazwanego znamiennie „Darz Bór”, które przyznawane będzie corocznie osobom, szczególnie zasłużonym w dziedzinie promocji łowiectwa i tradycji łowieckiej.

Pierwsze odznaki „Darz Bór” wręczono właśnie, przy okazji inauguracji wystawy. W ekskluzywnym gronie osób w ten sposób wyróżnionych znaleźli się: wiceminister kultury Piotr Żuchowski; przewodniczący Komisji Kultury Naczelnej Rady Łowieckiej Marek Rogoziński; kierownik Zespołu Reprezentacyjnego PZŁ Mieczysław Leśniczak, ksiądz dr Edward Rusin, wybitny znawca i propagator postaci św. Huberta, założycielka Klubu Polskich Dian Ewa Maj, a także przedstawiciel, należałoby powiedzieć, „Łowca Polskiego”, nasz stały felietonista Krzysztof Daukszewicz oraz redaktor naczelny miesięcznika Paweł Gdula.

Inaugurację wieńczyło inne wydarzenie  – poczęstunek  –  przepyszna polędwica z daniela i parówki z jelenia. Do uczestników tej części święta łowiectwa w Sejmie przyłączali się także ci parlamentarzyści, którzy nie zdążyli dotrzeć na samo otwarcie wystawy. W ten sposób, poprzez specjały z dziczyzny, udało się dotrzeć z przekazem o bogactwie łowiectwa do znacznie większej liczby posłów niż można było przypuszczać.

Bartosz Głębocki

Sejm_IMG_9809 Sejm_IMG_9891 Sejm_IMG_9801 Sejm_IMG_9802 Sejm_IMG_9803 Sejm_IMG_9804 Sejm_IMG_9806 Sejm_IMG_9807 Sejm_IMG_9808

Reklama