fot.Tomasz Proszek (pixabay.com) – CC0 Public Domain

Masowa śmierć jeleni

0
1482

Powiatowy Inspektorat Weterynarii wyjaśnia przyczyny masowej śmierci jeleni w powiecie bytowskim. Leśnicy i myśliwi odnaleźli już 60 martwych zwierząt.

Na Pomorzu na terenie trzech nadleśnictw: Trzebielino, Dretyń i Miastko, w ostatnich dniach znaleziono kolejne martwe sztuki. Padlina była na wpół zeżarta. Szacuje się, że populacja jelenia na terenie jednego nadleśnictwa to ok. 700 sztuk, więc straty trzeba uznać za wysokie.

Zdaniem strażników leśnych za masową śmierć zwierząt odpowiadają zbieracze poroży. Za kilogram zrzutów można otrzymać na skupie nawet 80 zł i są tacy, którzy potrafią w ten sposób zarobić po kilka tysięcy złotych miesięcznie. Bezustannie przeganiana zwierzyna nie wytrzymuje jednak stresu i pada.

Z kolei okoliczni mieszkańcy utrzymują, że za śmierć jeleni odpowiadają wilki, których populacja od dawna systematycznie rośnie.

Sprawę komplikuje przypadek niedawnej śmierci 30 kawek w pobliżu miasteckiego ratusza. Do tej pory nikt tych wątków ze sobą nie łączy, ale – jak podaje Powiatowy Inspektorat Weterynarii – martwe zwierzęta zostaną poddane sekcji. Nadleśnictwo Trzebielino wysłało już martwego byka do Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Czekamy na ogłoszenie wyników badań.

Tomasz Żyrek / fot.pixabay.com – CC0 Public Domain

Reklama