fot. Shutterstock

Medalowa dekada

0
630

Liderami naszego medalowego rankingu za 2017 rok są Szczecin i Olsztyn. To prawdziwa ekstraklasa, która deklasuje konkurencję. W tych regionach wiele lat temu wypracowano wspólnie z leśnikami programy, które zakładały oszczędzanie najmłodszych osobników.

Naszą redakcję odwiedza wielu zacnych łowców. Zdarzają się dni, gdy bra­kuje miejsca przy stole. Niezależnie od tematu, jaki poru­szamy, zawsze wcześniej lub później docieramy do jeleni. Spieramy się o zasady selekcji, zastanawiamy się nad przyszłością populacji. Przypomi­nam sobie ciekawe dyskusje, w których uczestniczyli m.in. nieodżałowanej pamięci Maciej Łogin i Wiesław Zie­liński.

Maciej – emerytowany nadle­śniczy, członek NRŁ, właściciel biura polowań, praktyk, któremu niejeden myśliwy zazdrościł wiedzy i doświad­czenia. Wiesiu, autor książek i artyku­łów, który całe życie poświęcił na zbie­ranie historii o rekordowych trofeach. Polowali w różnych łowiskach i prze­konywali siebie nawzajem, że trzeba oszczędzać młodzież! Kilka lat później komentowali artykuł o najmocniej­szych bykach strzelonych w naszym kraju. Razem doszliśmy do wniosku, że powinno się iść za ciosem i przygo­towywać każdego roku ranking!

Zestawienie najmocniejszych byków miało odpowiedzieć nie tylko na pytanie, gdzie padają rekordy, ale przede wszystkim rozwiać wątpliwo­ści co do stanu i kondycji naszych jeleni. Takim miernikiem miał być przyrost liczby medalowych trofeów. Nasi koledzy niestety już odeszli, ale my od siedmiu lat wrześniowy „Temat miesiąca” poświęcamy prezentacji złotej dziesiątki i omawiamy sukcesy poprzedniego sezonu. Pracy jest nie­mało, ale na koniec powstaje zestawie­nie, w którym mieszczą się wszyst­kie historie szczęśliwych zdobywców najmocniejszych wieńców.

Tym razem mieliśmy duży problem z zebraniem danych, do ostatniego dnia bowiem dochodziły informacje z kolejnych okręgów. Z tego powodu z najmocniej­szej dziesiątki zrobiła się… dwunastka.

Pierwszym, być może zaskakują­cym, faktem dla części myśliwych, którzy nie śledzą naszych tekstów, będzie informacja, że przez siedem ostatnich lat zwiększyliśmy odstrzał byków prawie o sto procent! […]

Cały tekst we wrześniowym numerze “Łowca Polskiego”

Paweł Gdula / Opowiadania i dane zebrał Wacław Matysek / fot. Shutterstock.

Reklama