fot. Fotlia

Miastu dziękujemy

0
660

Kolejny raz władze Warszawy wykazały się specyficznym rozumieniem idei troski o ochronę przyrody. Skrupulatni urzędnicy policzyli, że stolicę zasiedla dokładnie 29 618 bezdomnych kotów.

Zwracając się z dramatycznym apelem do mieszkańców, miasto uznało zapewne, że najcieplejsza w historii pomiarów meteorologicznych i jedna z najmniej śnieżnych zima stanowi dla stołecznych kotów szczególne wyzwanie.

– Bytowanie dzikich, piwnicznych kotów w budynkach w zdecydowany i naturalny sposób zapobiega obecności i rozmnażaniu się gryzoni: myszy i szczurów. Dlatego miasto stołeczne Warszawa prosi zarządców budynków, administratorów nieruchomości i wszystkich mieszkańców o umożliwienie kotom całorocznego, swobodnego dostępu do pomieszczeń piwnicznych – apeluje Tomasz Demiańczuk z Wydziału Prasowego Urzędu m.st. Warszawy.

Stołeczna „grupa miłujących koty” najwyraźniej uznała również, że populacja myszy i szczurów w mieście jest niewystarczająca, by zaspokoić potrzeby żywieniowe miejskich sierściuchów. Ratusz podpisał więc umowę na zakup blisko 260 ton karmy dla dzikich kotów. Jak informują urzędnicy, pokarm będzie dostarczany kotom przez 14 miesięcy – od lutego 2016 roku do 31 marca 2017 roku.

– W sumie w okresie obowiązywania umowy przewidziany jest zakup ponad 103 tysięcy kilogramów karmy suchej oraz 154 tysięcy kilogramów mokrej. Oznacza to, że w tym czasie na jednego mruczka przypadać będzie około 3,5 kilograma karmy suchej oraz 5,2 kilograma mokrej. Koszt jej zakupu wyniesie 1,6 miliona złotych – wyjaśnia Demiańczuk.

Warto pamiętać o tej szczególnej trosce władz, kiedy dosłownie za chwilę zastanawiać się będziemy, dlaczego radosny świergot wróbli, mazurków, bogatek, modraszek, kwiczołów i kosów ustąpił miejsca ponuremu skrzeczeniu srok i wron. I koniecznie trzeba o tej trosce pamiętać podczas najbliższych wyborów samorządowych…

Franciszek Sierpiński / fot. Fotlia

Reklama