Ministerstwo za łowiectwem
Polski model łowiectwa pozostaje bez zmian! Ministerstwo Środowiska zdementowało pojawiające się w mediach informacje dotyczące powstawania nowych uregulowań prawnych i zmiany ustawy Prawo łowieckie.
Według zapewnień ministra środowiska Henryka Kowalczyka, aktualny model łowiectwa, oparty na jednej organizacji, zapewnia prawidłowe prowadzenie gospodarki łowieckiej i jest wzorcowy pod względem zarządzania populacjami zwierzyny. Dzięki naszej organizacji państwo otacza należytą opiekę zwierzynę, która stanowi dobro narodowe.
Poprzez wprowadzenie nowych zapisów w ustawie z 22 marca 2018 roku zwiększył się nadzór ministra środowiska nad Zrzeszeniem. Obecnie ministerstwo ma także większy wpływ na dzierżawców i zarządców obwodów łowieckich w zakresie realizowania przez nich określonych w ustawie zadań. Co ważne, minister może zlecać wykonywanie kontroli i wydawać zalecenia pokontrolne z obowiązkiem ich wykonania, a także żądać wszelkich wyjaśnień od organów PZŁ. Sprawdza on także pod względem poprawności z obecnym prawem i ewentualnie uchyla wszystkie niezgodne z nim uchwały podejmowane przez Krajowy Zjazd Delegatów i Naczelną Radę Łowiecką.
Ministerstwo Środowiska odpowiedziało również na apel koalicji „Niech Żyją!”, zrzeszającej 40 organizacji ekologicznych, a dotyczący zaprzestania polowań na ptactwo. Według zapewnień resortu, w najbliższym czasie nie ulegnie zmianie lista gatunków zwierząt łownych. Nadal pozostanie na niej trzynaście gatunków ptaków. W uzasadnieniu Ministerstwo Środowiska stwierdziło między innymi, że polowanie na wymienione w apelu gatunki: słonki, gęsi (białoczelne, zbożowe i gęgawy), kaczki (krzyżówki, czernice, głowienki i cyraneczki), łyski, kuropatwy, bażanty, gołębie grzywacze i jarząbki, jest zgodne z prawem krajowym i europejskim.
Odpowiadając na zarzuty organizacji ekologicznych, że w trakcie polowań giną również gatunki chronione, resort jednoznacznie stwierdził, że wszystkie takie przypadki powinny być zgłaszane do odpowiednich służb. Według ministerstwa myśliwi nie tylko polują, ale również dbają o gatunki łowne. Co roku zasiedlają swoje łowiska: bażantami, kuropatwami i kaczkami, oprócz tego poprawiają warunki bytowania tych ptaków.
WM