fot. Andrzej Wierzbieniec.

Mistrz z Nowego Światu

0
785

Włodzimierz Łucyk, rusznikarz z 30-letnim stażem, o broni mówi ze znawstwem. Pod względem dokładności niewielu może się z nim równać.

Świt zastał go na zwyżce stojącej przy samotnej brzozie, na skraju porośniętych trzcinami bagien w okolicach Ornety. Kończył się paź­dziernik, trawy srebrzyły się od przy­mrozku. Pomyślał, że to doskonała pogoda na lisa i zawabił. Po kilku chwilach zafalowały trzciny, ale zza ich ściany, jak zza teatralnej kur­tyny, wychylił się nie płomiennorudy mykita, lecz pięknie umaszczony szary basior, na którego także miał odstrzał. Pan Włodzimierz był przygotowany i na taką sytuację. Basior zrobił krok, odsłaniając komorę i był to jego ostatni błąd.

Praca rusznikarza nie pozwala na częste wypady do łowiska, ale takich wspomnień pozazdrościć może mu wielu doświadczonych kolegów. Do dziś ma przed oczyma widok łąki nad Szkwą, gdzie o brzasku tokowało kiedyś 10 kogutów. Czuszykanie niosło się też z drugiego brzegu rzeki… Turniej czarnych rycerzy urzeka do tego stop­nia, że aż do szabasu, kiedy to cietrze­wie chwilą ciszy witają wschód słońca, ukryty w budce myśliwy nawet nie myśli o strzale. I dopiero gdy na powrót rozległa się charakterystyczna bełko­tliwa pieśń, wybiera starego koguta o mocno zarysowanej lirze.

Nie ma takiej siły, która skłoniłaby go do odstrzału regularnego szóstaka, choćby nawet miał to być złotomeda­lowy kozioł. Uważa bowiem, że takie rogacze powinny pozostać w łowisku, stanowiąc jego ozdobę. Na rozkła­dzie ma 14 kozłów, a wszystkie z nich to myłkusy. W kolekcji nie brak parost­ków w formie baranich rogów i korko­ciągu, ale perłę zbioru stanowi najpraw­dziwszy trzytykowiec.

Po raz pierwszy zobaczył go w łowi­sku warszawskiego koła „Muflon”, któ­rego jest dzisiaj prezesem, w przeddzień rozpoczęcia sezonu. Rogacz za swój rewir obrał skraj lasu i łąki ograniczo­nej pasmem olszyn.[…]

Cały tekst w lipcowym numerze “Łowca Polskiego”

Bartosz Marzec / fot. Andrzej Wierzbieniec.

Reklama