Mistrzostwo po raz drugi

0
818

Tytuł mistrza kół łowieckich obronili, choć nie bez trudu, myśliwi z Koła Łowieckiego „Darz Bór” ze Stalowej Woli.

W ostatni weekend maja na radomską strzelnicę zawitało 138 strzelców reprezentujących koła łowieckie z całej Polski. Otwarcia zawodów dokonał w imieniu władz naczelnych wiceprezes Zarządu Głównego PZŁ prof. Zygmunt Jasiński.

Od samego początku zawodów wśród faworytów XXIX Krajowego Konkursu Kół Łowieckich im. Ignacego Stachowiaka wymieniano koła łowieckie z Piotrkowa Trybunalskiego, Elbląga, Opola oraz Katowic. Wszyscy bacznie obserwowali również poczynania zespołu zeszłorocznych zwycięzców z Puław. Nikt jednak nie przypuszczał, że i w tym roku myśliwi z KŁ „Darz Bor” mogą wziąć pierwsze miejsce, tym bardziej że trudniej bronić tytułu niż wywalczyć go po raz pierwszy.

Po pierwszym dniu rywalizacji w hotelu, gdzie zakwaterowani byli uczestnicy zawodów, odbyła się biesiada myśliwska połączona z występem ludowego zespołu z Radomia. Zabawa nie trwała jednak długo, bo następnego dnia strzelania zaczynały się już od godziny ósmej rano.

W niedzielne popołudnie w rywalizacji liczyły się już tylko cztery drużyny: z Piotrkowa, Białegostoku, Przemyśla i Tarnobrzega. Zawodnicy z KŁ „Boruta” z Białegostoku i KŁ nr 23 „Darz Bor” ze Stalowej Woli uzyskali taką samą liczbę punktów (1389).

– Taka sytuacja zdarza się bardzo rzadko – powiedział nam Waldemar Kobierski, sędzia główny zawodów.

– W zawodach drużynowych nie możemy przeprowadzić barażu. W takim wypadku pierwsze miejsce zdobywa drużyna, która ma wyższy wynik w strzelaniach śrutowych. Jednak tym razem i to rozwiązanie nie pozwoliło wyłonić zwycięzcy, obie ekipy bowiem zdobyły na śrucie po 840 punktów. Pierwsze miejsce w takiej sytuacji zdobywa zgodnie z przepisami drużyna, która ma więcej punktów w konkurencji krąg. Tutaj lepszą o 20 punktów okazała się ekipa z koła ze Stalowej Woli.

Zwyciężyli (z wynikiem 1389/1500 punktow) zeszłoroczni triumfatorzy konkursu, drużyna reprezentująca KŁ nr 23 „Darz Bor” ze Stalowej Woli w składzie: Robert Jędral, Henryk Gorski i Jan Turek. Srebrny medal, wystrzeliwując również 1389 punktów, zdobyła ekipa KŁ „Boruta” z Białegostoku: Cezary Sołowiej, Tomasz Komarewski i Bogusław Pilcicki.

Na trzecim miejscu znaleźli się koledzy z KŁ „Leśnik” z Piotrkowa Trybunalskiego: Paweł Załoga, Zbigniew Grabałowski i Krzysztof Smolski, którzy zdobyli 1381/1500 punktów.

Drużyna KŁ „Darz Bor” składa się z utytułowanych strzelców. Robert Jędral to wielokrotny medalista mistrzostw Polski w konkurencji „skeet” oraz zdobywca pięciu złotych wawrzynów strzeleckich. Henryk Gorski to zeszłoroczny triumfator finału ligi strzeleckiej i wicemistrz PZŁ w klasie mistrzowskiej. Najstarszym strzelcem w drużynie jest Jan Turek, który zdobył tytuł mistrza PZŁ w klasie mistrzowskiej, a w rozgrywanych co roku mistrzostwach dwukrotnie zajmował drugie miejsce.

W trakcie zawodów udało nam się porozmawiać z łowczym okręgowym z Radomia Wojciechem Szymańskim.

– W poniedziałek, 20 maja, nad Jedlińskiem, gdzie znajduje się strzelnica, przeszła potężna burza – powiedział łowczy. – Dojazd zatarasowały powalone drzewa, a nasz trawiasty parking zmienił się w jezioro. Podobnie było na osiach strzeleckich. Zwróciłem się o pomoc do wójta Jedlińska. Przysłał nam kilka osób, które pomogły usunąć drzewa i uporządkować przedpole. Zdążyliśmy i udało się nam rozegrać zawody.

Organizatorzy zapewnili wiele nagród rzeczowych – zostali nimi wyróżnieni zwycięzcy, zawodnicy najlepiej strzelający kulą i śrutem, a także trzech strzelców, którzy w trakcie tych zawodów zdobyli klasę mistrzowską. O randze Krajowego Konkursu Kół Łowieckich świadczy fakt, że w otwarciu uczestniczyli – oprócz władz PZŁ – senator RP Wojciech Skorkowski, prezydent Radomia Andrzej Kostowniak i dyrektor RDLP w Radomiu Tomasz Szot.

Wacław Matysek

  

Na rozpoczęcie KKKŁ oprócz władz PZŁ przyjechało liczne grono zaproszonych gości, w tym senator RP Wojciech Skórkowski, prezydent Radomia Andrzej Kostowniak, dyrektor RDLP w Radomiu Tomasz Szot

Reklama