fot. Andrzej Wierzbieniec

Myśliwi dla Kubusia

0
559

– Mamy nowego Łowczego Krajowego – obwieścił Albert Kołodziejski, witając w sali konferencyjnej ZG PZŁ Andrzeja Poredę, zwycięzcę wyjątkowej licytacji, z której dochód przeznaczono na pomoc dla Kubusia, syna naszego kolegi po strzelbie Doriana Jankowskiego. Malec cierpi z powodu guza pnia mózgu, a uratować go może eksperymentalne leczenie w Szwajcarii.

Andrzej Poreda wykazał się wielką hojnością i przede wszystkim ogromnym sercem – to właśnie on gotów był zapłacić najwięcej za honor sprawowania przez jeden dzień funkcji przewodniczącego ZG PZŁ. A był to dzień pełen wrażeń. Myśliwy, który przyjechał na Nowy Świat 35 z córką Zosią, wziął udział w zorganizowanych dla najmłodszych pokazach kynologicznym i sokolniczym oraz rozstrzygnięciu konkursu plastycznego „Łowiectwo w oczach dziecka”. Odwiedził przebogatą bibliotekę PZŁ, gdzie mógł zobaczyć wiele białych kruków, m.in. „Pierwsze początki terminologii łowieckiej” Wiktora Kozłowskiego czy albumowe wydanie (ze złoconą okładką) „Roku myśliwca” Wincentego Pola. Pan Andrzej znalazł też czas na wizytę w Głównym Sądzie Łowieckim i – co poczytujemy sobie za szczególny honor – również w redakcji „Łowca Polskiego”.

Kolejnym z wyjątkowych gości był triumfator innej licytacji – Zbigniew Czop, który zaoferował najwyższą cenę za egzemplarz  właśnie uchwalonego Statutu PZŁ, podpisany przez ministra środowiska Henryka Kowalczyka i prezesa NRŁ Rafała Malca. Również pan Zbigniew zawitał w nasze skromne progi i otrzymał egzemplarz książki „Myślistwo jasną stroną życia” pióra członka kolegium redakcyjnego prof. Ryszarda Dzięciołowskiego ze wspaniałą okolicznościową dedykacją.

Koledzy Andrzej i Zbigniew, przekazując pieniądze na tak szczytny cel jak pomoc choremu dziecku, udowodnili, że nieobce są im słowa: myśliwi dbają o przyrodę, a człowiek jest przecież jej częścią.

(BM)

Reklama