Myśliwi dla łabędzia

0
671

Ornitolodzy i myśliwi współpracujący z FOG zaobrączkowali kolejnego łabędzia krzykliwego o litewskim rodowodzie.

Na stawach w Grzybnie (województwo wielkopolskie) ornitolodzy i myśliwi pochwycili i oznakowali kolejnego młodego łabędzia krzykliwego. Ptaki zaobrączkowane w Polsce otrzymują żółte obroże i taka właśnie opaska znalazła się na szyi łabędzia. Bacznie obserwowała całe zdarzenie jego matka, która miała obrożę niebieską, co oznacza, że została oznakowana na Litwie. Dzięki odczytaniu numeru udało się ustalić, że zaobrączkowano ją w 2009 roku jako dorosłego ptaka.

– Populacja łabędzia krzykliwego staje się w Polsce coraz liczniejsza – przyznaje Bartosz Krąkowski. – Szacuje się ją na 200 par. Łabędzie można spotkać na śródleśnych oczkach i rozlewiskach bobrowych. Niestety, nasza wiedza o tym gatunku pozostaje dalece niepełna. Stąd mój apel do myśliwych, aby o wszystkich spotkaniach z łabędziami krzykliwymi informowali redakcję Łowca Polskiego lub FOG.

Wszystkich zainteresowanych naszym programem badawczym zapraszamy do śledzenia informacji na stronie www.answers4ansers.pl oraz na profilu Istagram www.instagram.com/answers4ansers/

Władysław Mizia

Reklama