fot. Shutterstock

Myśliwi w mieście walca

0
356

Historia rozpoczyna się w 1905 roku, kiedy książę Aleksander zu Solms-Braunfels zorganizował pierwszy Jägerball, czyli myśliwski bal charyta­tywny. Od tamtego czasu odbywa się on regularnie w cza­sie karnawału (z wyłączeniem dwóch wojen światowych) i cieszy się największą frekwencją ze wszystkich ponad 400 imprez tego typu urządzanych rokrocznie w Wiedniu.

Tym razem wiedeński pałac Hofburg odwiedziło blisko 7000 osób. O randze wydarzenia świadczy udział najwyż­szych władz państwowych, w tym premiera, oraz licznych gości zagranicznych. Przygotowaniem balu zajmuje się organizacja charytatywna Grünes Kreuz (Zielony Krzyż – niem.), założona przez księcia Aleksandra, a dochód prze­znaczany jest na pomóc osobom potrzebującym, promocję łowiectwa, ochronę dzikiej przyrody, a także podnoszenie kwalifikacji myśliwych. Poza Grünes Kreuz istotną rolę odgrywają myśliwi z krajów związkowych – co roku inny region odpowiada za współorganizację wydarzenia.

Bal tradycyjnie otwierany jest walcem tańczonym przez młodzież do 25. roku życia. W austriackich środowiskach myśliwskich mówi się o tym, że każdy młody myśliwy powinien brać udział w ceremonii otwarcia tego wydarzenia przynajmniej raz w życiu. Jak wspomniałem, bal odbywa się w pałacu Hofburg w Wiedniu, wielowiekowej siedzibie władz Austrii. Podczas wydarzenia obowiązuje ścisły dress code: kobiety ubrane są w tradycyjne suknie dirndl, a mężczyźni w myśliwskie garnitury w stylu bawarskim. Teren pałacu jest rozległy, podczas wydarzenia występuje blisko 30 zespołów grających różnorodną muzykę, od klasycznej przez jazz, na klubowej kończąc. Warto podkreślić, że w wydarzeniu licznie biorą udział młodzież oraz osoby niezwiązane z łowiectwem. Już rozpoczęto przygotowania do imprezy jubileuszowej.

Krzysztof Kowalewski

Reklama