Myśliwski znak

0
813

Bogatą kolekcję ekslibrisów o tematyce łowieckiej i przyrodniczej można zobaczyć na wystawie w Muzeum Śremskim. Eksponaty udostępnił Ryszard Wagner, myśliwy od lat zainteresowany kulturą łowiecką.znak-01

– Pochodzę z rodziny bibliofilów – wyjaśnia. – W naszym domu łowiectwo było obecne od zawsze za sprawą książek, obrazów i dzieł sztuki zdobniczej. Exlibrisy zacząłem zbierać jako 20-latek. Poszerzyłem kolekcję, którą otrzymałem po stryju Feliksie Wagnerze. Zbiór znaków własnościowych z motywami heraldycznymi, kresowymi, wybitnych osobowości kultury i sztuki oraz mitologii słowiańskiej pan Ryszard poszerzył m.in. o dział łowiecko – przyrodniczy.

– Na wystawie zaprezentowałem exlibrisy heraldyczne – najstarsze pochodzą z XVII stulecia – informuje Ryszard Wagner. – Pojawia się na nich w godle herbu motyw zwierzyny łownej – echo odległych wyczynów łowieckich. Przykładem takiego herbu jest Działosza.

Ponoć podczas łowów zorganizowanych dla księcia Bolesława III jeden z towarzyszy, zwany Działosza, ruszył konno w pościg za uchodzącym bykiem. Gdy dopadł jelenia i uchwycił wieniec, tyka została mu w ręku. Tego samego dnia ubił sępa rzucając w niego buzdyganem. Książę przyznał mu więc herb rycerski, którego godłem stały się róg jeleni i skrzydło sępa. Znaczną część zbioru stanowią exlibrisy z okresu międzywojennego.

– Prawo do polowania wiązało się wówczas z wysokim statusem społecznym – objaśnia Ryszard Wagner. – Stąd motyw łowiecki obecny na znakach własnościowych.

Wystawę, którą pokazano już w siedzibie Towarzystwa Naukowego Płockiego, można teraz zobaczyć w Muzeum Śremskim. We wrześniu ekspozycja zostanie zaprezentowana w Uzarzewie. W październiku i w listopadzie w Warszawskiej Galerii Exlibrisu swoje zbiory pokażą Ryszard Wagner, Mieczysław Bieleń i prof. Edward Towpik.

Bartosz Marzec

znak-02 znak-03

Reklama