fot. Fotolia

Najwięksi zabójcy

0
672

Które zwierzę stanowi dla ludzi największe zagrożenie ze względu na liczbę ofiar? Wiele osób uważa, że ze wszyst­kich stworzeń najgroźniejszymi zabójcami są rekiny.

Okazuje się, że rekiny odpowiadają za zaledwie pięć wypadków śmiertel­nych rocznie. Słowo „zaledwie” znajduje w tej sytuacji pełne uzasadnienie, jeśli weźmiemy pod uwagę, że meduzy zabijają 20 osób rocznie – tyle samo co konie i mrówki. Niewiele więcej – 22 osoby rocznie – ginie w niefortunnych spotkaniach z bydłem domowym.

Myśliwi powiedzą, że wskazane liczby w żaden sposób nie dają się porównać z zagrożeniem płynącym ze strony najbardziej niebezpiecznych zwierząt na świecie, które z tego właśnie powodu zyskały miano Wielkiej Piątki. Być może dla niektórych będzie to zaskoczeniem, ale lwy, lamparty, bawoły, nosorożce i słonie zdecydowanie ustępują innemu zwierzęciu Czarnego Lądu.

Okazuje się bowiem, że groźniejsze są poczciwie wyglądające i zdawałoby się spokojne z natury hipopotamy, które każdego roku zabijają około 2900 ludzi. Ale nawet ten wynik jest wciąż daleki od największego zabójcy, którym są… komary z rodziny Anopheles. Te dość niewinnie wyglądające, choć uciążliwe owady, roznoszą pierwotniaki wywo­łujące liczne choroby, w tym malarię, jedną z najgroźniejszych chorób tropi­kalnych.
Rocznie zabija ona około 750 milionów ludzi na całym świecie.

Mateusz Łukasiewicz / fot. Fotolia

Reklama