Nakładanie poroża a klimat

0
499

Poroże to specyficzny twór występujący w naszych uwarunkowaniach geograficznych u samców jeleniowatych. W odróżnieniu od rogów cechuje je coroczny cykl zrzucania i nakładania nowego.

Uwarunkowane jest to genetycznie, a regulowane na drodze hormonalnej i powiązane jest z corocznym cyklem płciowym danego gatunku. W regulacjach hormonalnych udział bierze somatotropina, czyli hormon przysadki mózgowej, który w głównej mierze odpowiedzialny jest za cykl nakładania poroża, oraz tzw. męski hormon, czyli testosteron produkowany w jądrach, którego poziom w organizmie reguluje przebieg cyklu płciowego, a tym samym i cyklu poroża. Reguluje on także cykl zrzucania poroża.

U jelenia szlachetnego na czas zrzucania poroża, oprócz opisanych regulacji hormonalnych, wpływ ma również wiek zwierząt. Z reguły byki w pełni rozwoju osobniczego zrzucają poroża wcześniej, tj. pod koniec lutego. Byki młodsze nieco później. Tak też dopasowany jest sezon polowań na jelenie byki, a jego okres kończy się wraz z początkiem zrzucania poroży. Niemniej jednak pod koniec lutego występują przypadki, że spotkane podczas polowania byki są już gomółami. Co więcej: niektórym łowcom jeleni przydarzało się, że …(…)

Cały tekst w kwietniowym numerze “Łowca Polskiego”

Marian Flis

Reklama