fot. Henryk Janowski

Niedźwiedzie pod wpływem

0
544

Niedźwiedzie europejskie są znacznie bardziej zwierzętami nocnymi niż ich północnoamerykańscy kuzyni – stwierdzili naukowcy. Na zmianę aktywności dobowej wpływa obecność myśliwych.

Naukowcy doszli do wniosku, że zmiany aktywności dobowej europejskich niedźwiedzi są odpowiedzią na presję ze strony myśliwych. Zdaniem badaczy, zwierzęta stojące na szczycie łańcucha pokarmowego – jak niedźwiedzie, wilki i pumy – są z natury aktywne w ciągu dnia, bo nie mają naturalnego wroga, dla którego stają się zwierzyną.

Pojawienie się człowieka wprowadza istotne zmiany w naturalnej hierarchii. Myśliwi wpływają jednak na otoczenie nie tylko zabijając poszczególne osobniki. Pozostała część populacji zmienia swoje zwyczaje i dostosowuje się do nowej sytuacji. Tą właśnie presją łowiecką ze strony człowieka tłumaczone są różnice w aktywności dobowej niedźwiedzi w Europie i Ameryce Północnej.

Potwierdzają to zakończone niedawno badania telemetryczne 78 niedźwiedzi w Szwecji. Monitorowano i obserwowano ich zwyczaje i aktywność dobową w czasie przed rozpoczęciem sezonu łowieckiego, w jego trakcie oraz po zakończeniu. Okazało się, że sama obecność ludzi w środowisku niedźwiedzi wpływa na ich zachowania.

Poza sezonem łowieckim niedźwiedzie przesypiały całą noc, zachowując aktywność przez 12 godzin dnia z przerwą na południową drzemkę. Wydawało się, że wraz z nadejściem skandynawskiej zimy i znacznym wydłużeniem nocy, niedźwiedzie koncentrować będą swoją aktywność na godzinach przypadających na dzień. Tymczasem rozpoczęcie sezonu łowieckiego i pojawienie się myśliwych drastycznie zmieniało preferencje niedźwiedzi, przesuwając ich aktywność na porę nocną.

Naukowcy są przekonani, że stanowi to przekonujący dowód wpływu człowieka na europejskie populacje drapieżników. Zmiany behawioralne wymusiła istniejąca od 40 tys. lat konkurencja o czołowe pozycje łańcucha pokarmowego. Uważa się, że wilki i niedźwiedzie, zdają sobie sprawę ze zmiany lidera – innymi słowy, wiedzą, kiedy z łowcy zmieniają się w zwierzynę.

at / fot. Henryk Janowski

Reklama