Nowe oblicze łowiectwa

0
913

Wizerunek, strategia, PR – to słowa najczęściej powtarzane dzisiaj przez myśliwych. Nowoczesne ekotrendy, kultura fitness i weganizm przeżywają swoje złote lata.

Jak promować łowiectwo i w którą stronę skierować nasze działania, aby przekonać społeczeństwo, że współczesne łowiectwo ma swoje ważne miejsce nie tylko w kulturze?

Dźwięki rogów myśliwskich doskonale komponowały się na tle pałacu w Wilanowie. Pamiątkowe zdjęcia z sygnalistami będą przypominały pielgrzymom o naszej bogatej kulturze, która buduje tożsamośćNajważniejsze to odejść od polityki „gaszenia pożarów” na rzecz dobrze zorganizowa­nych, długofalowych działań. Dodat­kowo musimy właściwie wskazywać adresatów naszych akcji. Najwięcej przeciwników mamy w grupie wieko­wej 20–29 lat, a najmniej wśród osób dojrzałych. Zdecydowanie bardziej przychylni naszej pasji są mężczyźni niż kobiety, szczególnie z małych miejscowości i średnich miast. Dlatego najwięcej pracy do wykonania mamy w dużych miastach, w których brak kontaktu z naturą powoduje, że widze­nie świata daleko odbiega od rzeczy­wistości, a obraz często kreowany jest przez emocje.

Najnowsze badania TNS Polska „Polacy na temat łowiectwa” prze­prowadzone na reprezentatywnej próbie naszych rodaków wykazały, że 10 proc. respondentów akceptuje łowiectwo, a kolejne 40 proc. raczej akceptuje. Zagorzałych przeciwników mamy 14 proc., natomiast raczej nas nie akceptuje 26 proc. Polaków. Dlatego nasze działania powinniśmy skierować głównie do osób, które są niezdecydo­wane – ta grupa ludzi z jednej strony może przekonać się do naszych racji, natomiast z drugiej strony równie niewiele trzeba, żeby przeszli na stronę przeciwników.

Budowanie strategii

Nie ma możliwości prowadzenia skutecznych działań bez opracowania strategii – jedno słowo, a tak wiele nie­wiadomych. Jaki mamy cel? Co chcemy osiągnąć? Jakich użyć narzędzi? Co jest naszym problemem? Takie pytania stawia zespół specjalistów, którego zada­niem będzie opracowanie wieloletniej strategii wizerunkowej Polskiego Związku Łowieckiego. W pierwszej kolejności trzeba określić dekalog popełnianych przez myśliwych błędów, tutaj prym wiedzie doskonale przez nas opanowana umiejętność przekonywania samych siebie o tym, jak ważne i potrzebne jest łowiectwo. Organizujemy festyny, wystawy, pokazy, w których znaczna część odwiedzających to myśliwi, ich rodziny i przyjaciele. Dwoimy się i tro­imy, żeby promować oraz edukować, i chwała wszystkim, którzy wkładają w to czas i ciężką pracę. Warto jednak odpowiedzieć sobie na pytanie, co jest dla nas ważniejsze. Przekonać jednego nieprzekonanego czy dziesięciu, którzy i tak są nam przychylni?  […]

Diana Piotrowska
rzecznik prasowy PZŁ

Polski Związek Łowiecki kładzie szczególny nacisk na promocję dziczyzny. Zdrowe i prawdziwe mięso w restauracjach i na stołach Polaków może odmienić stosunek do myśliwych Działalność rzeczników w zarządach okręgowych nie ogranicza się tylko do komentowania wydarzeń – ich zadaniem jest również tworzenie i kreowanie wizerunku łowiectwa Pielgrzymi z kilkunastu krajów świata byli pod ogromnym wrażeniem rozbrzmiewającej w katedrze warszawsko-praskiej muzyki w wykonaniu zespołu Trompes de Pologne Niezapomniane i wzruszające chwile przeżyli wszyscy, którzy brali udział w organizacji pikniku dla niepełnosprawnych Łowiectwo dla większości niepełnosprawnych to nieznany świat. Z ogromnym zainteresowaniem poznawali bogactwo polskiej kultury łowieckiej

Reklama