fot. Rafał Łapiński

Nowe obowiązki

0
1993

Nie opadł jeszcze kurz po ostatniej nowelizacji prawa łowieckiego, a już w życie weszło jedno z dwóch rozporządzeń wykonawczych.

Dotyczy zasad bioasekuracji i nakłada nowe obowiązki nie tylko na myśliwych, ale także na wszystkie osoby uczestniczące w polowaniach zarówno zbiorowych, jak i indywidualnych.

Od rozesłania projektu rozporządzenia w sprawie bioasekuracji do jego podpisania przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi upłynęło zaledwie siedem dni. Biorąc pod uwagę przeskok wirusa afrykańskiego pomoru świń o 300 km na zachód kraju i fakt, że opanowuje on nowe obszary Polski, to tempo prac jest w pełni zrozumiałe.

Celem nadrzędnym tego aktu prawnego jest „zapobieganie rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych zwierząt za pośrednictwem odstrzelonych zwierząt łownych lub ich części, lub osób uprawnionych do wykonywania polowania, lub w wyniku czynności wykonywanych przez te osoby”. Należy zauważyć, że art. 42 ust. 10b ustawy Prawo łowieckie umożliwia ministrowi właściwemu do spraw rolnictwa i rozwoju wsi wydawanie takiego rozporządzenia każdorazowo, w odniesieniu do każdej potencjalnej choroby zakaźnej zwierząt, która może wystąpić.

Na podstawie tej delegacji ustawowej możliwe byłoby określenie zasad bioasekuracji podczas polowań na ptactwo, w ramach walki z obecną w kraju ptasią grypą, lub na jeleniowate, jako element zmniejszania ryzyka pojawienia się w kraju przewlekłej choroby wyniszczającej (CWD, z ang. chronic wasting disease), która wielkimi krokami zbliża się do naszych łowisk. Jest to mechanizm …(…)

Cały tekst w marcowym numerze “Łowca Polskiego”

dr Anna Gawrońska / fot. Rafał Łapiński

Reklama