Oko na rybołowa

0
297

Polski Związek Łowiecki przyłączył się do kampanii ochrony rybołowów! To kolejna akcja, podczas której polscy myśliwi udowadniają, że naszym celem – oprócz gospodarowania populacjami zwierząt łownych – jest również ochrona gatunków chronionych i zagrożonych wyginięciem.

Na początku lipca przedstawiciele ZO PZŁ w Lesznie uczestniczyli w akcji obrączkowania rybołowów gnieżdżących się – po raz pierwszy od 110 lat! – w Nadleśnictwie Włoszakowice. To pierwsza akcja, w której razem ramię w ramię wzięli udział myśliwi, leśnicy i pracownicy Komitetu Ochrony Orłów. To także dowód, że jesteśmy jedną z nielicznych grup, której zależy na ochronie tego nader rzadkiego gatunku ptaków drapieżnych w Polsce. Według danych zbieranych przez ornitologów, w naszym kraju występuje zaledwie 30–35 par rybołowów, które gnieżdżą się głównie w borach sosnowych, w niedalekiej odległości od zbiorników wodnych. I właśnie jedno z gniazd będzie od tego roku chronione, a to dzięki fotopułapkom ufundowanym przez ZO PZŁ w Lesznie i firmę www.fotopulapka.pl.

W czasie przeprowadzonej na terenie nadleśnictwa akcji zaobrączkowano dwa pisklęta, którym nadano imiona Jan i Maria. W kampanię zaangażowani byli prof. Tadeusz Mizera z UP w Poznaniu, nadleśniczy Nadleśnictwa Włoszakowice Tomasz Furmańczak, myśliwy z okręgu poznańskiego Jerzy Wachowiak, członek ZO PZŁ w Lesznie Norbert Breska oraz łowczy okręgowy z Leszna Piotr Napierała. Akację medialnie wspiera redakcja „Łowca Polskiego”.

Miło nam poinformować, że o sprawie zaangażowania myśliwych poinformowały „Wydarzenia” Polsatu i Polskie Radio Poznań.

Redakcja

Reklama