fot. archiwum Piotra Ławrynowicza

Ostatni romantyk

0
868

W Bieszczadach z sukcesami polował na wilki, w rykowisko byk o mało nie wyprawił go w podróż do wieczności. Przeczytaj historię Piotra Ławrynowicza.

W Bieszczadach z sukcesami polował na wilki, a podczas rykowiska byk o mało nie wyprawił go w podróż do wieczności. Bogatym doświadczeniem Piotr Ławrynowicz, łowczy okręgowy z Gdańska, dzieli się hojnie z adeptami łowieckiej sztuki. Uczy ich, że czasem to nie jakość trofeum, lecz okoliczności sprawiają, że polowanie pamiętamy do końca życia.

Nasz związek nieraz już bywał w opałach, ale wszystkie te doświadczenia nas wzmocniły. W najtrudniejszej sytuacji znaleźliśmy się w 1990 roku. W Warszawie zwołano zjazd krajowy, a nasi przeciwnicy zapowiadali, że spotkamy się ostatni raz. Przetrwaliśmy również dzięki Piotrowi Zygmuntowi Ławrynowiczowi, którego wybrano wtedy na przewodniczącego obrad. I z pewnością trudno uznać za przypadek, że jego inicjały to właśnie PZŁ.

– Przyjmując wybór na przewodniczącego zjazdu, miałem w pamięci wypowiedź wiceministra Bogusława Mozgi, który nazywał związek „organizacją postkomunistyczną” i obiecał, że za pół roku PZŁ już nie będzie – wspomina Ławrynowicz. – W rękawie mieliśmy jednak asa, o którym nie wiedzieli nasi przeciwnicy.

Kiedy otworzyły się z hukiem drzwi i na salę obrad wszedł poseł Lech Kozaczko, były nadleśniczy z Pilskiego, Piotr Ławrynowicz od razu zaprosił go na mównicę. Zrobił to z pełną premedytacją, gdyż doskonale zdawał sobie sprawę z faktu, że pan poseł to główny „pezetełożerca”. I trzeba przyznać, że się na pośle Kozaczce nie zawiódł, bo polityk nazwał myśliwych złodziejami i pasożytami żerującymi na społeczeństwie. Sala zawrzała – gwizdano i tupano, więc Ławrynowicz musiał tonować emocje. „Koledzy, pamiętajcie: gość w dom, Bóg w dom – upominał. – A pan, panie pośle, zdążył już chyba przywyknąć do zróżnicowanego kolorytu naszej młodej demokracji. Proszę kontynuować”.[…]

Cały tekst w czerwcowym numerze “Łowca Polskiego”

Bartosz Marzec / fot. archiwum Piotra Ławrynowicza

Reklama