fot. Andrzej Wierzbieniec

Pamięci Profesora

0
833

Biblioteka działająca przy ZG PZŁ, gdzie znajduje się wiele unikatowych dzieł o tematyce łowieckiej i przyrodniczej, będzie odtąd nosiła imię prof. Zygmunta Jasińskiego (1939–2017).

Uroczystego odsłonięcia pamiątkowej tablicy dokonał minister środowiska prof. Jan Szyszko, wieloletni przyjaciel zmarłego w kwietniu wice­prezesa naszej organizacji, w obecności łowczego krajowego dr. Lecha Blocha.

– Wciąż nie dociera do mnie, że Bisiek odszedł – mówił wzruszony Jan Szyszko. – Ilekroć wejdę do gmachu SGGW, gdzie przez lata wspólnie wykła­daliśmy, odnoszę nieodparte wrażenie, że zaraz zobaczę Jego charakterystyczną sylwetkę. Obok pszczelarstwa najwięk­szą pasję Biśka stanowiło łowiectwo. Gdyby był tu z nami i gdyby usły­szał, że za godzinę wyruszamy do lasu, to stawiłby się na czas, bo wszystko co niezbędne miał zawsze spakowane w swoim „zabytkowym” golfie. Szcze­gólnie lubił polować na dziki. Pamię­tam, że tysięcznego strzelił w mojej obecności. Mieliśmy zaplanowane jedno wyjście, ale taką okazję należało stosownie uczcić, a że Bisiek należał do niezrównanych kucharzy, mogliśmy popróbować wyśmienitych dań kuchni myśliwskiej… W efekcie ledwo zdąży­liśmy na pielgrzymkę leśników do Czę­stochowy, która odbywała się tydzień później!

Zmarłego wspominał też ksiądz Tomasz Duszkiewicz, który pamiąt­kową tablicę poświęcił, używając w tym celu nie kropidła, lecz… gałązki świerku. Kapelan leśników podkreślił, że prof. Jasiński był człowiekiem głębo­kiej wiary, serdecznym, dobrym i zawsze spieszącym z pomocą tym, którzy znaleźli się w potrzebie. Jak przyznał, ma wewnętrzne przeczucie, że Profesor znalazł się w gronie świętych, a więc i u boku naszego patrona świętego Huberta, i stamtąd dogląda naszych łowieckich spraw.

Tablicę z wizerunkiem prof. Jasiń­skiego zaprojektował znakomity rzeź­biarz i myśliwy Eugeniusz Ochnio. W uroczystości uświetnionej przez sygnalistów udział wzięli miedzy innymi sekretarz stanu w Minister­stwie Środowiska Paweł Sałek, dyrektor Departamentu Leśnictwa Ministerstwa Środowiska dr Jacek Krawczyk oraz Generalny Dyrektor Ochrony Środowi­ska Krzysztof Lisowski.

Bartosz Marzec / fot. Andrzej Wierzbieniec.

Reklama