fot. iStock

Pies na kaczki

0
2824

Najlepszym sposobem na znalezienie psa na kaczki jest zestawienie wad i zalet, a później wybranie optymalnej rasy.

Skuteczność konkretnego psa w środowisku wodno-błotnym na pewno uzależniona jest od masy zwierzęcia, długości łap i rodzaju włosa. Ważne też są takie cechy charakteru, jak systematycz­ność w przeszukiwaniu terenu, pasja czy wytrwałość, które najczęściej wpisane są w ogólne właściwości danej rasy.

Nieocenione wyżły

Nie ukrywam, że osobiście naj­bardziej lubię polować na kaczki z wyżłami, zwłaszcza niemieckimi. Wynika to z ich autentycznej skutecz­ności, ale też i z sentymentu, którym je darzę, ponieważ od początku mojej łowieckiej drogi towarzyszyły mi wła­śnie psy tej rasy.

Ogólnie wszystkie wyżły, których jest około czterdziestu ras, nadają się do polowania na ptactwo wodne. Wszystkie są stosunkowo lekkie i mają długie łapy, co ułatwia im sprawne pływanie oraz brodzenie. Większość legawców ma predyspozycje do pracy wszechstronnej, czyli do polowania w środowisku wodnym, polnym i leśnym, ale z pewnych powodów niektóre z nich widujemy na kaczych łowach rzadziej niż inne. Takim skraj­nym przykładem jest pointer – król wszystkich wyżłów. Rasa ta została stworzona do pracy w suchym polu, dlatego pointery mają krótki włos, ułatwiający sprawne chłodzenie organizmu, niezwykle szybkie chody i twardą stójkę. Zabieranie psa tej rasy na zatrzcinione bagna zawsze kończy się okaleczeniami, a poza tym brodzenie w błocie i płoszenie kaczek z szuwarów psuje pointerom ich wrodzony styl pracy w polu. Oczywi­ście ich myśliwska pasja jest tak duża, że świetnie radzą sobie z płoszeniem, pływaniem i aportowaniem z wody, ale trzeba wiedzieć, że jednak nie do tego zostały wyhodowane.

Do przedzierania się przez ostre trawy zdecydowanie bardziej nadają się psy z dłuższym i szorstkim wło­sem. Przede wszystkim ułatwiają to zarośnięta kufa oraz gęste brwi chroniące oczy, ponieważ buszujący w trzcinach pies toruje sobie drogę kufą. Ponadto gęsta i szorstka okrywa włosowa chroni też psa w okresie jesiennym przed zimnem. Co prawda ten ostatni argument często jest podważany tym, że psy szorstko­włose dłużej trzymają ciepło, ale jak już namokną, to wtedy długo schną, a z kolei wyżły krótkowłose szybciej w wodzie zmarzną, ale też i szybciej po wyjściu wyschną, więc prędzej robi im się ciepło. Moje obserwacje są takie, […]

Cały tekst w sierpniowym numerze “Łowca Polskiego”

Andrzej Wilczopolski / fot. iStock, Shutterstock, GettyImages

Golden retrievery mają budowę zbliżoną do labradorów i na kaczych łowach świetnie sobie radzą – doskonale aportują i uwielbiają wodę Wszystkie wyżły, których jest około czterdziestu ras, nadają się do polowania na ptactwo wodne. Wszystkie są stosunkowo lekkie i mają długie łapy, co ułatwia im sprawne pływanie oraz brodzenie

Reklama