fot. arch. Łowca Polskiego

Pod znakiem nietoperza

0
248

To jedna z najbardziej zagrożonych grup ssaków na świecie. Na szczęście nietoperze – bo o nich mowa – mogą liczyć na naszą pomoc. Jeżeli na słupach ambon zamontujemy dla nich budki, z pewnością się odwdzięczą, pozbawiając nas kłopotliwego towarzystwa komarów.

Któż z nas nie pamięta tej sceny z filmu „Bat­man: Początek”, gdy Bruce Wayne zwierza się swemu wiernemu kamerdyne­rowi Alfredowi: „Nietoperze budzą we mnie lęk. Pora, by podzielili go moi wrogowie”. Cóż, na pierwszy rzut oka te małe latające stworzenia nie budzą sympatii i sam mogę coś na ten temat powiedzieć.

W jakim regionie kraju prze­żyłem ten horror, nie pamiętam. Wiem za to, że miałem wtedy pięć lat i wybrałem się z tatą na nocną zasiadkę na dziki. Pilnowaliśmy jed­nego z pól owsa, które każdej nocy odwiedzała spora wataha. Zajęli­śmy miejsce na ambonie podobnej do tych, które kiedyś stawiano przy wilczych nęciskach. Gdy wdra­paliśmy się do czatowni, ojciec pootwierał okienka, a do środka napłynęło powietrze przesycone żywiczną wonią lasu (ambona stała na ścianie boru). Po mniej więcej dwóch godzinach spod wykładziny, którą obito ściany, zaczęły dobiegać dziwne szmery. Z początku myśla­łem, że …(…)

Cały tekst w sierpniowym numerze “Łowca Polskiego”

Wacław Matysek

Reklama