Porzucił bite drogi

0
882

Roman Hubert Hupałowski podporządkował swoje życie łowiectwu, a swoje trofea przekazał w 1982 roku jako dar dla polskich myśliwych.

Urodził się w 1905 roku na Kresach Rzeczypospolitej. Polował od najmłodszych lat. Podczas wojny trafił na do niewoli sowieckiej, a po utworzeniu II Korpusu Polskiego zaciągnął się do wojska. Szlak bojowy skończył w armii brytyjskiej. W 1949 wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie prowadził biuro polowań organizujące polowania na całym świecie. Zmarł w 1990 roku w Chicago.

Jedynym miejscem, które mogło pomieścić przekazane przez Romana Hupałowskiego trofea, było Muzeum łowiectwa i Jeździectwa w warszawskich Łazienkach. Wystawę zatytułowano „Oko w oko”. Mimo upływu blisko 30 lat stanowi nadal dla odwiedzających niebywałą atrakcję.

Andrzej Wierzbieniec / fot.  archiwum ŁP i Muzeum ŁiJ (Stefan Olech)

Polskie Trofea Egzotyczne - Piotrków 84 Medaliony antylop kudu w sali wystawowej Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie Zdarza się, że spiralne rogi samców podczas walki splatają się, wówczas zwierzęta giną w męczarniach Polowanie na niedźwiedzia polarnego jest niezwykle niebezpieczne. Hupałowski po udanym polowaniu przy olbrzymie Niedźwiedź polarny został spreparowany w całości. Sylwetka mierzy blisko 3 metry wysokości Przy strzelonym starym lwie Lew, to gatunek ssaka lądowego z rodziny kotowatych, drugi po tygrysie – co do wielkości – wśród czterech ryczących wielkich kotów Wœród trofeów Hupałowskiego były mniej znane gatunki antylop Wspomnienia Hupałowskiego z polowań zostały zebrane w tom opowiadań pod tytułem: Porzyciłem bite drogi Wspaniała antylopa szabloroga Medalion antylopy szablastej Trzy antylopy szablorogie wśród innych afrykańskich trofeów. Wśród eksponatów z afrykańskiego safari model buszmeńskiego ogniska Wspaniały bawół afrykański - niezwykle groŸny i niebezpieczny w przypadku postrzelenia Potęgę bawoła można zrozumieć stojąc obok niego w oko w oko Różnorodność form rogów antylop jest zaskakująco różnorodna Medaliony antylop afrykańskich Hupałowski polował rónież w Azji i Australii, stąd w Muzeum można podziwiać bardzo rzadkie trofea Niezwykle cenne trofeum: medalion nosorożca Ciosy słonia afrykańskiego Trofeum argali - marzenie wielu myśliwych

 

Reklama