Powrót pucharu

0
716

Tegoroczne mistrzostwa kół łowieckich wygrali z przewagą blisko 30 punktów koledzy z KŁ „Darz Bór” ze Zbydniowa.

Pokonali 46 trzyosobowych drużyn z całego kraju. W trzeci weekend maja na strzelnicy
 w Rudce nieopodal Chełma odbył się XXXII Krajowy Konkurs Kół Łowieckich im. płk. Ignacego Stachowiaka. Wśród faworytów wymieniano wielokrotnych zwycięzców tych zawodów, drużyny z Gdańska, Piotrkowa, Elbląga i zeszłorocznych triumfatorów z Krosna. Nie spodziewano się, że po dwóch latach od ostatniej wygranej w konkursie na pierwszym stopniu podium znów stanie drużyna z okręgu tarnobrzeskiego.

Po pierwszym dniu rywalizacji
na strzelnicy odbyła się biesiada myśliwska, na której dania serwowała restauracja „Gęsie sprawki”, która przeszła kuchenne rewolucje Magdy Gessler. Oprócz przepysznych dań
z gęsiny (w tym rewelacyjnego rosołu), szef kuchni serwował także wyśmienitą dziczyznę. Organizatorzy przewidzieli dodatkową atrakcję. Wszyscy chętni mogli wraz z przewodnikiem zwiedzić chełmskie podziemia kredowe, czyli kopalnię stanowiącą unikatową pozostałość górnictwa kredowego w Europie.

W niedzielny poranek drugiego dnia zawodów jeszcze osiem reprezentacji miało szansę na zdobycie miana najlepiej strzelającego koła łowieckiego w Polsce. Przed ostatnimi seriami liczba ta stopniała do trzech.

Mistrzostwa kół łowieckich – z wyni- kiem 1404/1500 punktów – wygrała drużyna w składzie Henryk Górski, Sławomir Tomala i Robert Jędral z KŁ „Darz Bór” ze Zbydniowa z okręgu tarnobrzeskiego. Drugie miejsce, zdobywając 1376/1500 punktów, wystrzelał zespół zeszłorocznych triumfatorów z KŁ „Świstak” z Zagórza (Waldemar Kubiak, Rafał Radwański i Artur Małecki), reprezentujący ZO PZŁ w Krośnie. Na najniższym podium z wynikiem o sześć punktów gorszym uplasowali się koledzy z KŁ „Cyranka” ze Sztumu (Tomasz Prill, Dariusz Skibiak, Piotr Smoliński) z okręgu elbląskiego.

Tegoroczni zwycięzcy to drużyna złożona z doświadczonych strzelców, którzy niejednokrotnie zdobywali najwyższe lokaty na centralnych zawodach PZŁ. Byli też triumfatorami nału ligi strzeleckiej, mistrzostwa mistrzów
i konkursu kół.

Choć Krajowy Konkurs Kół Łowieckich to zawody drużynowe, organizatorzy postanowili uhonorować zawodników najlepiej strzelających kulą i śrutem. Najlepszym strzelcem kulowym, zdobywając 190/200 punktów, został Kamil Węgielowski z KŁ „Łabędź” z Brodnicy (okręg toruński), a w konkurencji śrutowej bezkonkurencyjny okazał się reprezentant ZO PZŁ w Łodzi Tomasz Surma, polujący w KŁ „Sokół” z Głowna (295/300 punktów).

Na uznanie zasługuje organizacja imprezy. Zwycięzcy strzelań wyjechali
z licznymi nagrodami rzeczowymi, wśród pozostałych uczestników strzelań i sędziów rozlosowano cztery cenne nagrody, w tym doskonały trójnóg Primos.

Wacław Matysek

Reklama