fot. Shutterstock

Prokuratura na tropie

0
748

Specjalny zespół prokuratorów bada, w jakich okolicznościach na Podlasiu afrykański pomór świń przeniósł się z dzików na domowe świnie. 

W chwili druku tego numeru „Łowca Polskiego” było już 20 ognisk ASF u trzody chlewnej na Podlasiu, Lubelszczyźnie i Mazowszu. Część rolników, z ich ministrem na czele, odpowiedzialno­ścią obarcza myśliwych. Zarzuca się nam, jakobyśmy strzelali za mało dzi­ków i w ten sposób ściągali chorobę do chlewów. To nieprawda. Chore dziki we wschodnim pasie granicz­nym są, ale wirusa do swoich chlewni najprawdopodobniej wpuścili sami rolnicy.

Sierpień przyniósł kilkanaście ognisk tej choroby u świń. Większość gospodarstw dotkniętych ASF leży w niewielkiej odległości od siebie. Pro­kuratorzy nabrali podejrzeń, że to nie dziki, ale działanie człowieka roznosi wirusa. Pojawił się też konkretny dowód. W ręce policji wpadł rolnik, który nielegalnie handlował trzodą chlewną w obszarze dotkniętym cho­robą. Przewoził świnie bez wymaga­nych zaświadczeń weterynaryjnych. W dwóch gospodarstwach, do których zwierzęta te trafiły, wykryto ogniska afrykańskiego pomoru świń. Prokura­tura Rejonowa w Zambrowie posta­wiła handlarzowi zarzut naruszenia zapisów ustawy o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaź­nych zwierząt. Za nielegalny transport grozi mu rok więzienia. W tej chwili nie ma jednak absolutnej pewności, że przemycone w tym transporcie osobniki wywołały chorobę w gospo­darstwach, do których je sprawca dostarczył.

Prokuratorzy nie mieli wątpliwości, że ogniska ASF nie wybuchły dlatego, że chore dziki wdarły się przemocą do chlewni i żarły z jednego koryta z tucznikami. Postanowili zatem sprawdzić, czy nie doszło do kolejnych naruszeń prawa, których skutkiem mogło być zawleczenie wirusa ASF do gospodarstw wolnych od tej cho­roby. Śledczy potraktowali sprawę bar­dzo poważnie. […]

Marek Ledwosiński / fot. Shutterstock

Reklama