fot. StockFood

Przysmak króla Jagiełły

0
471

Jedno z najbardziej popularnych dań polskiej kuchni ma swoją wersję myśliwską (ulubioną ponoć przez samego króla Włady- sława Jagiełłę). Doprawdy nie potrzeba wiele, aby samemu przyrządzić pachnące lasem wyśmienite flaczki z jelenia. Potrawa z pewnością zasmakuje Waszym domownikom i gościom.

Zauważyłam, że wielu odstrasza samodzielne oczyszczenie jelenich żołądków. A przecież nie jest to wcale trudne! Wystarczy tylko pozbawić je treści (tym zajmuje się – jeszcze w łowisku – mój mąż Waldemar), starannie opłukać, umieścić w garnku, zalać ciepłą wodą, wsypać pół kilograma soli i – pod przykryciem – odstawić w chłodne miejsce
na dwa dni. Po tym czasie, założywszy gumowe rękawiczki, przystępujemy do ręcznego oczyszczania żołądków (zapewniam, że ciemnej wierzchniej warstwy pozbędziemy się bez kłopotu). Flaki ponownie starannie płuczemy i kroimy na paski szerokości 0,5 cm. Obgotowujemy je trzy- lub czterokrotnie (za każdym razem płucząc i, rzecz jasna, zmieniając wodę).

Tak przygotowane aki umieszczamy w szybkowarze, zalewamy pięcioma litrami wody, dodajemy udko kurczaka koniecznie z ekologicznego chowu (lub 4 skrzydełka), całą cebulę, pora i pokrojone w kostkę: marchewkę, pietruszkę oraz selera. Dorzucamy kilka ziaren pieprzu i ziela angielskiego, trochę majeranku oraz liść laurowy. Gotujemy przez dwie godziny (w garnku będzie to trwało co najmniej dwa razy dłużej). Na koniec wyławiamy cebulę oraz pora. Na patelni szklimy na maśle cebulę pokrojoną w kostkę, doda- jemy łyżkę mąki, zarumieniamy, zalewamy to dwiema łyżkami powstałego rosołu i tym zagęszczamy potrawę. Ostatecznie dosmaczamy przyprawą do aków, solą i pieprzem. Podajemy z pieczywem.

Kamila Ciesielska / Dzikie danie.


Flaczki po myśliwsku (porcja na dziesięć osób)

Składniki:• dwa żołądki jelenie (z łani lub byka) albo trzy żołądki z cielaka, • 6 marchewek, • pół selera, • 2 pietruszki, • dwie cebule, • masło, • mąka, • przyprawy.


Dzikie danie

W naszej redakcji lubimy jeść mięso, a najbardziej dziczyznę, dlatego rozmowy toczą się nie tylko o polowaniach, ale również o specjałach, jakie mamy możliwość kosztować w czasie naszych łowieckich wypraw. Postanowiliśmy podzielić się z Wami przepisami oraz ogłosić konkurs na przepis roku! Regulamin, jak zwykle, znajdziecie na stronie internetowej, a nagrodą będzie tym razem wspaniały nóż ze stali damasceńskiej, wykonany i ufundowany przez renomowaną pracownię Zbigniewa Januszyka. Czekamy na propozycje i smacznego! dzikiedanie@lowiec.pl

Reklama