fot. iStock

Psy na cokołach

0
1081

Podczas gdy w Polsce żyliśmy uroczystym odsłonięciem pomnika Żubra Białowieskiego, w Wielkiej Brytanii miały miejsce dwie podobne uroczystości, poświęcone innemu zwierzęciu.

W szkockim regionie Highlands odsłonięty został naturalnej wielkości pomnik golden retrievera – jednego z najpopularniejszych psow Wysp Brytyjskich. Rasę wyhodował Lord Dudley Marjoribanks, znany rownież jako Lord Tweedmouth, ktory w swoim majątku Guisachan Estate, położonym w pobliżu Tomich i Glen Affric, zaledwie 25 km od słynnego jeziora Loch Ness, pod koniec XIX wieku stworzył rasę żółtych retrieverow. Legenda mowi, że protoplastami rasy były żołte owczarki, ktore w 1858 roku występowały w Szkocji wraz z grupą rosyjskich cyrkowcow. Psy spodobały się Lordowi Marjoribanksowi na tyle, że odkupił je i rozpoczął regularną hodowlę.

Udokumentowane fakty mowią natomiast, że Marjoribanks hodował w swoim majątku wiele psow i eksperymentował, krzyżując je. Jego księgi hodowlane, ktore w latach 60. XX wieku zostały uznane przez brytyjski związek kynologiczny za dowód pochodzenia rasy, mówią o krzyżowce żółtego retrievera gładkowłosego o imieniu Nous z suką tweed water spaniela, z której otrzymano cztery żółte szczenięta.

Były to nietypowe psy, ponieważ niemal wszystkie retrievery w tamtych czasach charakteryzowały się czarnym umaszczeniem. Oprocz czterech szczeniąt do tworzenia rasy wykorzystano hodowane w majątku tweed water spaniele (wełniste spaniele dowodne, ktorych hodowla zanikła pod koniec XIX wieku, a ktorym Lord Marjoribanks zawdzięcza swoj przydomek – wełnistousty), czarne retrievery  falistowłose (obecnie znane jako flat coated retrievery), pudle, barbety, irlandzkie spaniele dowodne i setery oraz prawdopodobnie bloodhoundy.

Na cześć tego eksperymentu oraz dla uhonorowania dokonań tworcy rasy, ktora w bardzo krotkim czasie stała się jedną z najpopularniejszych i najbardziej cenionych ras brytyjskich psow myśliwskich, Towarzystwo Przyjacioł Guisachan ufundowało pomnik upamiętniający historię złocistego retrievera.

Miesiąc wcześniej na Wyspie Skye miało miejsce odsłonięcie innego pomnika. Bohaterem tego wydarzenia był skye terier – najbardziej zagrożona rasa psow wyhodowanych na Wyspach Brytyjskich. Należy do najstarszych terierow – pierwszy opis pochodzi z XVI wieku. Ma rownież doskonałe koneksje z dworem krolewskim – skye terier towarzyszył krolowej Szkotow Marii I podczas jej egzekucji w 1587 roku, a w połowie XIX wieku psy tej rasy były ulubieńcami krolowej Wiktorii, a teraz odsłonięcia pomnika posadowionego na terenie muzeum na Zamku Armadale dokonała księżniczka Anna. Nie jest to pierwszy pomnik poświęcony tej rasie.

Jedną z turystycznych atrakcji Edynburga jest pomnik skye teriera, ktory wsławił się swoją wiernością. W 1858 roku niejaki John Grey zmarł na gruźlicę i został pochowany na cmentarzu Greyfrairs. Dzień poźniej na grobie pojawił się jego dwuletni wowczas pies. Opiekun cmentarza bezskutecznie probował przepędzić zwierzę, z czasem jednak zaakceptował jego obecność, karmił go, a nawet zbudował schronienie przy grobie Greya. Pies spędził na grobie swojego pana 14 lat, aż do śmierci w 1872 roku.

Pomnik upamiętniający niezwykłą wierność odsłonięty został rok poźniej, a w 1981 roku w miejscu, gdzie został pochowany, wzniesiona została granitowa płyta z napisem: „Greyfriars Bobby – zmarł 14 stycznia 1872 – żył 16 lat – Niech jego lojalność i oddanie będą lekcją dla nas wszystkich”.

Piotr Skalski / fot. iStock

Reklama