Puchalski 2013

0
666

Kolejna edycja naszego Konkursu Fotograficznego im. Włodzimierza Puchalskiego została rozstrzygnięta. W każdej kategorii znalazły się zdjęcia, które zaskakiwały nowym, świeżym spojrzeniem na przyrodę.

W konkursie organizowanym przez redakcję „Łowca Polskiego” wzięło udział 134 autorów ze wszystkich regionów kraju. Obraz nadesłanych zdjęć tworzy znakomitą ilustrację do przyrodniczej mapy występowania poszczególnych gatunków zwierząt w Polsce.

Wiele zgłoszeń w tym roku stanowiły zestawy czarno-białych fotografii. Przy całej gamie kolorów, która nas otacza na co dzień, mogłoby się wydawać, że zdjęcia monochromatyczne będą niezauważone. Tak się nie stało, czego przykładem jest pierwsze miejsce w kategorii scen myśliwskich przyznane właśnie za fotografię czarno-białą.

Zupełnie inną kwestią jest wrażenie, że czerń i biel nie zawsze pasują do tematu zdjęcia. Ich zastosowanie powinno być zamierzone, a nie przypadkowe. Przeglądając po raz kolejny setki nadesłanych zdjęć, nietrudno zauważyć, że wiele ujęć było przez autorów wcześniej przemyślanych.

I nie tylko o czatownie czy maskowania tutaj chodzi. W wielu pracach widoczne jest odpowiednie i umiejętne ustawienie się fotografującego względem światła i zwierzyny, o której wiadomo było, gdzie i kiedy wychodzi.

Wcześniejsza obserwacja i znajomość zachowań zwierząt to droga do udanego, nieprzypadkowego zdjęcia. Ważny jest też refleks, dzięki któremu we właściwym momencie naciskamy spust aparatu.

Uroczyste wręczenie tegorocznych nagród tym razem odbędzie się w nietypowych okolicznościach. Wernisaż – na który zostaną zaproszeni tegoroczni laureaci – odbędzie się 31 sierpnia podczas Kongresu Kultury Łowieckiej, po czym wystawa zostanie przeniesiona w tradycyjne już miejsce, czyli do Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w warszawskich Łazienkach, na którą w imieniu redakcji serdecznie zapraszamy.

Andrzej Wierzbieniec

  puchalski-2013-07 puchalski-2013-08    puchalski-2013-04

Reklama